| Nimeni256 a întrebat:

Pe data de 21 Aprilie am avut contact sexual neprotejat 2 minute apoi s-a pus prezervativul și acum doua zile pe data de 30 Aprilie trebuia sa-mi vina menstruația, am dureri de ovare și de spate și tot nu vine. Este o sarcina sau o răceala? Sunt foarte speriata.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In 21 aprilie nu mai erai in perioada fertila, deci nu sunt sanse sa fii ramas gravida.
Doar daca ai mai avut sex neprotejat intre 10 si 15 aprilie, atunci ar fi sanse de sarcina.

| Nimeni256 explică (pentru Violleta2022):

Care ar fi cauza întârzierii problemelor? Si de ce ma dor ovare și spatele și îmi apar coșuri?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni256):

Daca ai ciclul perfect regulat si stii sigura ca trebuia sa-ti vina in 30 aprilie, in 21 aprilie nu mai erai in perioada fertila si nu aveai cum ramane gravdia.
Daca ai avut si alte partide sexuale inainte de 21 aprilie, atunci poti fii gravdia...
Durerile de ovare pot apar din diverse cauze: modificarilor hormonale de dinaintea ciclu prevesting uncilu, dar mai apar si daca ai chisturi oavariene sau chiar tumori.
Durerile de spate sunt generate de statul inconfortabil pe scaun, pat, sau dormit intr-un pat incomod sau prea moale.
Cosurile apar din cauza neglizentei igienei personale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexual a fost intretinut cu 9-10 zile inainte de data la care ar fi urmat sa porneasca menstruatia conform calculului, adica in perioada de ''granita'' intre perioada fertila si infertila, in astfel de situatii poate sa exista o anumita NEsansa (ghinion) de a se putea forma o sarcina in cazul in care ciclul menstrual NU este foarte bine reglat. Fiindca au aparut durerile situate in zona uterului si ovarelor si de spate se poate aprecia ca semnele reprezinta de fapt simptome premenstruale care te anunta ca in zilele urmatoare va incepe sangerarea menstruala. Niciodata NU pot si nici NU vor apare astfel de dureri daca s-a format sarcina si acea sarcina este instalata in uter. Multa sanatate!