| ioanaz a întrebat:

am avut o relatie acum 1 an cu un barbat mai mare decat mine cu 15 ani.ne-am despartit pentru ca era foarte gelos si posesiv. nu aveam voie sa vorbesc la telefon, sa ies cu fetele, sa merg la sala, etc. am acceptat pentru ca il iubeam dar n-am rezistat prea mult timp. (4 luni) acum, dupa 1 an ne-am revazut din nou si am incercat sa avem din nou o relatie! inca il mai iubesc. n-am putut sa am nicio relatie cat timp am fost despartiti pentru ca mereu imi aduceam aminte de el. am petrecut cateva zile impreuna si primele zile au fost de vis, dar dupa a inceput din nou cu gelozia din cauza unui simplu mesaj. Nu stiu ce sa fac sa fie bine... isi inchipuie ca mereu il insel, se enerveaza mereu si se transforma in alta persoana incat nu-l recunosc, isi face mereu idei. daca ii spun ca am iesit cu o prietena zice ca mint si striga sa-i spun adevarul, dar adevarul este cel din mintea lui pe care numai el il stie. nu stiu ce sa fac... mi se pare ca are dubla personalitate sau probleme psihice. un sfat va rogsad sunt disperata. chiar il iubesc si nu l-am inselat si nici nu-l voi insela!

Răspuns Câştigător
| yami a răspuns:

El dezvolta o teama de a pierde ceea ce poseda, dragoste sau putere, dar si o atentie exacerbata fata de un posibil rival sau situatie de rivalitate. In dragoste, asa cum stie toata lumea, gelozia este acel sentiment care ne cuprinde atunci cand simtim ca persoana iubita prefera pe altcineva sau chiar pierdem persoana iubita in favoarea altcuiva, sentiment ce este adesea insotit de durere, manie sau rusine. Unii specialisti sunt de parere ca gelozia este o dovada de imaturitate, de posesivitate si ca nu ar trebui sa restrangem libertatea partenerului nostru. Astfel, ei sustin ca multi oameni confunda gelozia cu iubirea, crezand ca aratandu-se gelosi le demonstreaza partenerilor iubirea pe care le-o poarta. Ei nu stiu ca a iubi inseamna a-ti castiga binemeritata independenta si autonomie, pentru a sti sa-i respecti cu incredere si lui/ei aceeasi independenta si autonomie. A-ti dori sa-l posezi cu totul pe celalalt, inseamna a-i ingradi nu numai lui/ei libertatea, dar si a-ti limita tie dreptul la libertate interioara, astfel incat relatia ajunge sa se sufoce si in final sa moara. `O astfel de tendinta de posesiune se naste din acel sentiment de inferioritate, care nu este altceva decat stima de sine scazuta. O persoana cu o slaba incredere de sine isi va dori sa se intareasca posedand parti din celalalt, iar pentru asta va cauta sa afle tot despre el si sa-i traiasca viata cu totul.Sunt doua lucruri pe care le poti face: sa te chinui sa salvezi relatia sau sa iti salvezi egoul ranit. Barbatii sunt mai inclinati decat femeile sa devina combativi si sa aiba reactii de manie, asa ca, ai grija in ce situatie ai putea sa te afli.

In acest caz, poate exista un motiv real sau unul imaginar. Daca gelozia este imaginara, ea indica o tulburare de personalitate, adesea datorata unui complex de inferioritate. Teama ca persoana iubita ar putea sa ne insele porneste de la increderea insuficienta acordata partenerului de viata si implica sentimentul suparator si chiar distrugator, al posesiei.

7 răspunsuri:
| TąNyą a răspuns:

Draga mea despartă-te de el cât de repede poţi.

Nu poţi trăi cu un bărbat gelos care nu are încredere în tine şi mereu bănuieşte, mai târziu ai să vezi că o să te şi bată că aşa îl duce pe el mintea.

Ascultă-mă pe mine îl iubeşti, dar o să-ţi treacă cu un astfel de bărbat n-ai ce căuta!

+ e şi mai mare cu 15 ani e diferenta prea mare.

Deci mai bine lasă-l în soarta lui nu te merită pe tine.

Are ideea asta fixată pe creier şi niciodată n-o să scape de ea.

Am avut o rudă la fel ca el şi... nu e deloc bine ce s-a întâmplat.

Să fi sănătoasă.

T.

p. S - vorbesc în cunoştinţă de cauză încă îmi amintesc certurile de când eram mică.

| Sperman a răspuns:

Nu mai sta cu el, desparta-te! Inainte sa ajungi in sicriu.

| Kylexy a răspuns:

Singura metoda e sa ii repeti mereu ca nu il inseli, ce mai cred eu ca e atat de gelos cand de fapt e mai mult grijului sa nu patesti ceva rau.Singura solutie, vorbeste mult cu el si repetai mereu ca nu il inselo etc.

| yoanna11 a răspuns:

Desparte-te de el inainte sa fie prea tarziu mai ales ca esti tanara si nu are rost sa stai cu el, e prea batran pentru tine, nu iti strica viata happy ca iubirea se duce in timp, si poate o sa fi cu cineva de varsta ta sau cu 2-3 ani mai mare si lucrurile o sa mearga mult mai bine

| DeMonLaDy a răspuns:

Leave him! acum! daca nu are incredere in tine si ia foc pentru ca ai iesit cu o prietena... ce reactie o sa aiba cand poate o sa te vada cu un simplu coleg de la scoala ca stai de vorba? o sa ia la bataie? nu este normala gelozia lui!
Te sfatuiesc sa rupi relatia cu el pentru ca nu e sanatos sa stai tot timpul terorizata de gandul ca oricand poate sa aiba crize de gelozie din senin.
O sa suferi dar e cel mai sanatos asa, nu stiu cati ani ai dar in orice caz lumea e plina de baieti de varsta ta si acum e momentul sa cauti si sa incerci, nu trebuie sa te opresti la primul care iti iese in cale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai in varsta si are mereu impresia ca tu iti poti gasi unu mai tanar, oricand...

| ioanaz explică:

Da... e usor sa zici desparte-te! dar are momente cand e superrrr ok! cand ma simt cea mai iubita femeie din lume, iar uneori e altu! ma gandesc si ca ar putea avea ceva probleme si as vrea sa-l ajut! nu e normal ce se intampla. oricum daca mai continua situatia asa, normal ca ne vom desparti. cum am facut-o acum un an, o voi face si acum daca comportamentul lui este la fel! mai astept pareri! big grin