| RaluNico a întrebat:

am 19 ani si am un prieten de 6 luni de zile. avem o relatie la distanta(Timisoara-Bucuresti), ne vedem o data la 20 de zile...si stam cate o saptamana impreuna.ne`am inteles bine. am avut incredere in el, nu l`am inselat niciodata...nu am acordat atentie la nici un baiat de cand suntem impreuna.
dar de ceva timp a devenit foarte posesiv...ma controleaza mereu, nu ma lasa sa mai ies nicaieri, nu ma lasa sa tin legatura cu nici un amic. imi cere explicatii pentru orice, iar eu am inceput sa nu-l mai suport...e prea gelos si ma enerveaza la extreme.
nu vreau sa ma despart de el, dar ma deranjeaza ca nu are incredere in mine...ma determina sa l mint...
cum l`as putea schimba?
cum sa-l fac sa inteleaga ca nu-l insel cu nimeni?
ca sincer nu mai suport gelozia lui...
va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neapărat vorbeşte serios cu el.
Comunicarea e foarte importantă.
Explică-i serios şi insistă, fă-l să înţeleagă că ţii la el mult şi nu te interesează altcineva, dar te deranjează reacţia lui şi faptul că este atât de posesiv şi gelos când nu i-ai oferit motive.
Gelozia ''în cantităţi mari''afectează mult relaţie şi de aceea e indicat să ai o discuţie serioasă cu el.

O zi frumoasă şi succes!

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Daca nu se simte iubit, tot ce poti face este sa vorbesti cu el. Intreaba-l ce poti face tu pentru ca el sa se simta iubit.
Apoi tu decizi daca poti face acele lucruri sau nu. Daca e ceva exagerat gen nu mai iesi niciodata din casa si nu mai vorbi la telefon cu nimeni, nu poti sta cu asa o persoana deci trebuie sa pui capat relatiei.
Vorbeste cu el si cauta sa ii explici rational daca nu poti respecta ce simte el nevoia sa faci tu.

| Zenithf a răspuns:

Nu-l poti schimba, si mai rau: gelozia partenerului da intotdeauna de gandit. Daca tu nu i-ai dat motive sa fie gelos si el este gelos, din ce cauza este asa? Nu cumva pentru ca el te inseala pe tine? Gandeste-te la asta, este o chestiune foarte logica: omul cinstit nu se teme ca va fi furat, dar hotul se teme intotdeauna ca este unul mai smecher ca el, care sa-l fure.
xxxYouTub greseste, gelozia se naste din suspiciune nu din iubire (si suspiciunea din acel fenomen cauza-efect de care am vorbit).
De cat timp s-a schimbat? Iti spun eu ca atunci a aparut ispita in viata lui, si tot de atunci a inceput sa suspecteze ca ispita este si in viata ta.

| mona a răspuns:

Te cred cand spui ca nu-i mai suporti gelozia dar dovedestei ca nu are motive sa exagereze cu gelozia

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu poti trai cu cineva care nu iti acorda incredere totala..si nici tu nu vei pute sa ii explici mereu cu lux de amanunte ca nu esti vinovata de nimic..trebuie sa ai o discutie cat mai serioasa cu el, apoi Dumnezeu cu mila.o relatie, daca e bazata pe iubire, trebuie sa acordam si incredere, daca incredere nu e...nimic nu e.
O frumoasa zi sa aihappy

| CrazySoursD a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi un om. Daca nu e omul de care te-ai indragostit si te enerveaza fazele lui, paraseste-l. Cu omul bolnav de gelozie, n-ai ce discutie sa ai.

| TheFACKYouTub a răspuns:

Gelozia se naste din iubire si da in despartire.

| RAY a răspuns:

1 daca te desparti de el, si cauti pe altu

2 si eu am avut o relatie la distana de 900 de km din propia experienta spun ca distanta ucide iubirea,e greu sa iubesti pe cineva la distanta in timp apare lipsa increderi,gelozia extrema, se icheie cu despartirea, parerea mea intarnitiva mai des real si demonstreazai ca nu ai pe cineva si ca poate avea incredere in time, ai grija la ce prieteni ai langa tine e de ajuns sa auda ca creada gandeste ca el e departe, imaginatia nu are frontiere

daca il iubesti vei lupta daca il parasesti nu l-ai iubit niciodata parerea mea, iubirea dovedeste prin fapte

| h3r a răspuns:

El nu prea ştie ce faci tu. Te controlează şi te domină.
Vorbeşte cu el şi arată-i că poate avea încredere în tine.

| blueheart a răspuns:

Hei! E pacat ca in cele 6 luni nu a vazut ce fel de persoana esti si ca il iubesti. Fiind gelos iti arata ca tine la tine, dar nu atat de mult incat sa devina posesiv. Vorbeste sincer cu el si spune-i ce simti, ca il iubesti si nu are motive sa se comporte asa si ca te va face sa te indepartezi de el putin cate putin.
Intr-o relatie trebuie sa existe incredere. Fara ea si fara sentimente profunde si adevarate nu exista o relatie cu adevarat si mai ales una la distanta.
Eu cred ca vorbind cu el si explicandu-i sentimentele tale o sa va salvati relatia.
Iti urez mult succes si sa fii mereu fericita! happy

| cristy1993 a răspuns:

In primul rand, eu cred ca gelozia este o dovada de iubire, desigur nu gelozia dusa la extrem.
Am avut si eu problema aceasta deoarece am si eu o relatie la distanta, bine noi ne vedem 2 zile pe saptamana. Well stai de vorba cu el si explica-i ce simti pentru el si spui tot tot tot, ce gandesti, cand va vedea chestiile astea se va "calma" si va intelege ca spui adevarul. Spune-i si ca nu mai suporti asta, sa nu aiba incredere in tine, fiti deschisi si totul se va rezolawinkingTake care

| CoMManDer a răspuns:

Poate a vazut ceva pe Facebook, i ai lasat un comentariu la un baiat. un comentariu pe care prietenu tau l-a vazut si ia intrat in cap gelozia. sau? incearca sa te tina legat de el. poate a prins un moment mai atras de tine, se gandeste foarte tare la tine, dar in gandu lui are si o parte sa te tina doar pentru el. adica sa-i faci pofta sa nu vorbeesti cu nimeni, gen...ma plictysesc hai sa iesim la un suc...adresandu-te la un prieten/amic. il deranjeaza! sper ca ai inteles ceva! Bafta!

| Codamage a răspuns:

Vorbeste cu el si explica-i ca nu ai pe nimeni si ti extrem de mult la el. Daca nu crede e posibil sa aiba el pe altcineva si face asta sa nu se dea de gol.(parerea mea)