| aquacarpatica123 a întrebat:

Buna, am avut primul contact cu iubitul meu pe 14 dec...azi trebuia sa imi vina ciclul dar nu a venit Am folosit metode de protecție (prezervativ) si ma doare burta...este normal Să întârzie?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Datorita urmatoarelor aspecte si anume; dupa cum urmeaza :
1.) Actul sexual de dezvirginare a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta a ciclului menstrual, adica cu 10 zile inainte de data de pornire a menstruatiei, reiesite din calcul,
2.) Fiindca a fost folosit prezervativul cu scopul de a impiedica orice posibilitate de formare a sarcinii, dar si pentru a fi redusa foarte mult durerea din timpul penetrarii, asa cum este absolut normal sa se procedeze in cazul sexului de dezvirginare,
3.) Deoarece a aparut senzatia de durere in zona abdomenului, probabil inferior adica din dreptul uterului, un semnal care este absolut normal sa se produca in acest moment al ciclului fiindca cel mai probabil apartine simptomei premenstruale,
Se poate aprecia ca in aceste conditii este cu totul IMPOSIBIL sa existe o sarcina si din acest motiv orice intarziere a momentului de pornire a menstruatiei este urmarea unei dereglari minore a activitatii hormonale si a lungimii ciclului. Dar chiar si daca va exista o oarecare intarziere, menstruatia va porni negresit (in cateva zile). Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, asa se intampla dupa primul contact sexual

| Andreeush a răspuns:

Daca v-ati protejat nu esti insarcinata, poate e doar o simpla intarziere a menstruatiei.