| bbnnmm a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat (pe 1 februarie), dar a fost scurt, vreo 10 minute, iar după l-am terminat altcumva. După ceva vreme, am început să am grețuri, am și vomitat în unele dimineți. Pe 11 trebuia să-mi vină ciclul, iar azi e deja 17 și nu mi-a venit, și nici nu am vreun simptom că-mi va veni (de obicei, mă doare burta înainte să-mi vină). Și mai e ceva, am pofte de mâncăruri pe care eu în trecut le detestam sau nici nu le mâncam. Plus că, eu nu prea am pofte, mănânc orice (din ce îmi place), nimeni n-a auzit de la mine vreodată: "Am poftă de nu știu ce". Oare să fiu însărcinată? Să fac un test de sarcină? Care e cel mai bun test?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU exista teste de sarcina mai bune sau mai proaste/slabe. Toate testerele indiferent de marca/producator, functioneaza EXACT pe acelasi principiu. Insa pentru ca REZULTATUL obtinut sa fie VALID, VALABIL si CORECT urina testata trebuie sa contina asa numita CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA de hormon de sarcina hCG (care este o substanta chimica), concentratie care se realizeaza numai dupa ce au trecut minin 21 de zile de la data FECUNDARII OVULULUI sau in cazul in care a data ovulatiei este necunposcuta, in acel caz dupa trecerea a minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat de pe urma caruia a existat posibilitatea de a se forma sarcina.
Fiindca ultimul act sexual neprotejat a fost intretinut in data de 1 Februarie, in acest moment dupa trecerea a doar 17 zile se poate face deja testarea de sarcina insa in aceasta situatie se va lua in considerare NUMAI/DOAR un eventual rezultat POZITIV, fiindca orice rezultat NEGATIV obtinut in acest moment prezinta posibilitatea ca in proportie inca foarte mare de peste 80% sa fie FALS NEGATIV. Daca rezultatul obtinut acum este negativ, in acel caz testul se reface dupa trecerea a 4-5 zile adica incepand cu data de 22 Februarie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Asteapta sa treaca 21 de zile de la ultimul act sexual, fa un test de sarcina care-ti va indica daca ezti sau nu gravida.

| Andreeush a răspuns:

Fă un test de sarcină sau mergi la un medic.

| sofisis a răspuns:

La o saptamana de intarziere da, e posibil sa fie o sarcina. Fa un test. Surecheck se poate face in orice moment al zilei

| Țoglă a răspuns:

Fă testul

| Denisuuuukt a răspuns:

Dai de baut in cinstea copilului care va aparearolling on the floor))