| mikaela001 a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu! Am folosit prezervativ! Ca dupa fiecare partida, noi il controlam prin umplere cu apa. Vreau sa stiu chiar daca prezervativul nu s-a rupt este risc de sarcina? Cite procente este sigur prezervativul?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu este risc de sarcina, prezervativul este destul de sigur daca nu se rupe

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Te citez ( din întrebarea pusă în 12 iunie ) : "ne-am protejat, am folosit prezervativ, iar la sfirsitul actului am controlat prezervativul si nu era rupt. In plus, nu a ejaculat inauntru."

NU ai cum să fi însărcinată ( în aceste condiţii )!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Toate cele bune.

| Seducatorul a răspuns:

Pai daca mai manevrezi mult prezervativul plin cu sperma incercand sa-l umpli cu apa sau scuipatbig grina ai sanse!
Apropo cati ani de pui intrebari de-astea prostesti!

| Maxim96 a răspuns:

Daca nu s-a rupt fii sigura ca nu sunt sanse ca sa ramai insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cand? Astazi ati facut?
Daca nu se rupe, este manevrat cum trebuie si corect, nu sunt motive de ingrijorare.
Prezervativele sunt eficiente in proportie de 98 %.
Nici o metoda contraceptiva nu are eficienta 100 %. Numai abstinenta!
Aveti grija de voi!
Va pup!

| intelboss a răspuns:

98% daca nu s-a rupt si ai avut grija cand l-ai scos si nu ti-a patruns sperma inauntru in vagin nu ramai