| elena04 a întrebat:

Buna TPU am 15 ani. vreau sa ma lamuriti cu un lucru astazi am facut pentru prima data dragoste cu prietenul meu si mi-am pierdut virginitatea DAR am folosit prezervativ....si totusi intrebarea mea este...POT SA RAMAN INSARCINATA? (PREZERVATIVUL NU SA RUPT!) VA ROG raspundetim sincer si fara mistouri

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Poti sta linistita!
Nu esti insarcinata!
Atata timp cat v-ati protejat, si cat nu s-a rupt prezervativul, nu exista riscul unei eventuale sarcini.
Pentru a ramane insarcinata e nevoie de sperma, in vagin, nicidecum in prezervativ!
Mare grija si pe viitor!

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fara mistouri iti spun ca prioritatea nr. 1 ar fi trebuit sa fie scoala! Ca sa-ti raspund si la intrebare... daca ai respectat instructiunile de folosire ale prezervativului si regurile de igiena, nu ai cum sa ramai gravida!

| briosicabriosel a răspuns:

Heeei, buna, nu ai cum sa ramai daca prezervativul nu s-a rupt, da incercati mereu sa il folositi sa nu aveti neplaceri... grija mare si toate cele buna

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
pacat ca de tineri va aventurati..in fine, daca "caciulita" nu s-a rupt, daca dupa terminarea actului sexual nu v-ati mai jucat, nu nu ramai.
cred ca ar fi eficient acet link sa il lecturezi.
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/
Si de ce ai pus intrebarea de 2 ori?
O seara buna:)

| Nolkyz a răspuns:

Stai linistita. Nu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu nu inteleg de ce te-ai grabit! Ai o viata intreaga sa iubesti. Puteai sa mai astepti doi ani cand trupul si mintea ta sunt pregatite.
Dar daca zici ca v-ati protejat (singurul lucru bun) si prezervativul nu s-a rupt atunci nici un motiv de ingrijoare.
Sper ca nu va exista,, o data viitoare'' pana nu esti absolut pregatita si mai ales informata!

| milan9 a răspuns:

Orice este posibil...
Oricum, sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica nu minte... divorţul este inevitabil!

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| Raiiiisa a răspuns (pentru milan9):

Iubitule,ai facut sex dupa casatorie?
Asta ca sa stiu daca sfaturile pe care le dai, le aplici si in cazul tau.
Cred ca cel mai frustrant ar fi ca o femeie sa faca sex dupa 23 de ani, asta in cazul in care nu te casatoresti la 18 ani,cum a facut si bunicameahappy
Nu inteleg ce aveti cu realtiile sexuale,pana la urma si asta a fost lasata tot de Dumnezeu.
Si apoi,fiecare face ce vrea cu viata lui,daca tu gandesti asa e foarte bine, nu am nimic de comentat.Dar daca vrei sa dai un sfat, da un sfat care ar putea-o ajuta, nu o ajuta cu nimic ca i-ai tinut predica, mai ales dupa ce a FACUT-O.

| elena04 explică (pentru Raiiiisa):

Ai dreptate pana la urma urmei am cerut un sfat nu am dat in cap

| milan9 a răspuns (pentru Raiiiisa):

Cunosc domnisoare de 70 care n-au facut-o niciodată şi nu le-a căzut nimic! Nu le-a crescut păr pe faţă, nu au ajuns la spital, n-au păţit nimic! Şi o fată, copila de 18 ani daca mai asteaptă 2-3 ani pana se casatoreste (ani care o ajută inclusiv prin abstinenta sa se maturizeze) ce crezi ca va pati?

Îşi va umple viata cu alte lucruri frumoase.
Cât de frumoasă poate fi o prietenie, mai ales fără o începere a vieţii sexuale...
- La urma urmei, ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că sexul nu este, aşa… un fel de sport... ci este ceva care creează legături (în ciuda dispreţului celui care transformă persoanele în "obiecte")

Acele "legături" se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa... ca şi cum intr-o camera posterele ar deveni permanente!

Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, mai ales dacă această relaţie nu va reuşi (statistica în general nu este prea favorabilă)...

Iar ei, deşi ticăloşi şi vinovaţi, vor fi dezamăgiţi că nu găsesc în persoana respectivă suficientă demnitate care să fie Respectată o viaţă întreagă, şi atunci, nici acel preţios entuziasm... No Love for a Lifetime...

| Raiiiisa a răspuns (pentru milan9):

Tu crezi ca o femeie care este virgina pentru sotul ei, va fi mult mai apreciata de acesta.
Cunosc un caz in care femeia s-a casatorit la 24 de ani virgina.Si ghici ce?! Nu este cu nimic mai apreciata decat una care nu ar fi fost virgina, ba chiar a mai fost si inselata, ceea ce nu mi se pare un gest de apreciere din partea unui barbat.Si acuma sa nu zici ca poate nu ar fi ea la locul ei,pentru ca face toata treaba in casa,si nu comenteaza in fata aluia,si ii face toate pe plac,asa ca ar trebui ca ala sa o pupe din cap pana-n picioare.
Deci eu sa stau pentru unu,doar ca sa isi hraneasca el orgoliu de barbat, ca si-a luat femeie virgina si sa nu am aprecieze?! Si sa o aprecieze mai mult pe una care, vorba aia, vai de ea?!
Niciodata!
Cand barbatul va fi virgin, atunci sa astepte si el o virgina. Oricum nu am intereseaza asta.Nu toate s-au maritat virgine si pentru aia sunt mult mai respectate si apreciate, si au o casnicie frumoasa, nu cum ai precizat tu mai sushappy

| MetalHead04 a răspuns:

Vad ca nu stii prea multe despre sex,si totusi esti mai mare ca mine, nu draga, nu ramai daca esti sigura ca prezervativul nu s-a rupt, dar ma macina ceva. De la varsta asta sex, chiar de la varsta asta?

| Gαηαmα a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata.

| LisaZafre a răspuns:

NU ESTI INSARCINATA insa ai grija sa il folosesti mereu (prezervativul) tongue acesta te fereste si de o posibila sarcina dar si de diferite boli. Anyway...bafta! Te pup :*

| elena04 explică (pentru LisaZafre):

Multumesc pentru sfat te pup scumpa :*

| geohandmade a răspuns:

Nu

| Alexandraaaaaaaaxdd123 a răspuns:

NU nu poti ramane insarcinata dar nu trebuia sa iti pierzi virginitatatea de acum..ma rog toate cele bune pup :*

| cretusebi15 a răspuns:

Esti proasta de puti

| Dragonfly6 a răspuns (pentru cretusebi15):

Nu cred ca va intelege ce ai vrut sa spui.

| ATMA a răspuns:

Nu. daca erati sigur ca prezervativul nu s-a spart... e in regulabig grin