| anonim_4396 a întrebat:

am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat si cand i-a venit sa isi dea drumul a scos-o. Dupa 6 zile de atunci am facut-o iar si la o ora dupa am luat pastila de a doua zi. Au trecut 5 zile de atunci. oare este vreo sansa sa fi ramas gravida? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva se administreaza DOAR in cazul in care, nu mai poate fi evitata aparitia sarcinii, adica DOAR atunci cand ajunge sperma in vagin in perioada de 2-3 zile inaintea de ziua ovulatiei sau exact in ziua de ovulatie. Deoarece partenerul tau de sex nu a ejaculat in vagin si de asemenea s-ar putea ca tu probabil sa nici nu fi fost in perioada fertila in momentul sexului, posibilitatea de formare a unei sarcini ar fi fost extrem de mica si in astfel de situatie folosirea pastilei contraceptive devine INUTILA sau altfel spus de-a dreptul IRESPONSABILA. In situatia ta actuala, posibilitatea de a se forma o sarcina este exclusa, fiindca teoretic este IMPOSIBILA, insa sigur ti-ai dat peste cap intregul sistem hormonal si acest lucru se va resimti/manifesta in viitor pe o perioada de mai multe luni. Este posibil ca in aceste zile sa-ti apara o sangerare slaba care tine cam 2-3 zile, insa aceasta nu reprezinta menstruatia, este o urmare a efectului advers al hormonilor continuti in pastila. De obicei menstruatia adevarata se va produce la data la care ar trebuit sa se produca in mod normal, insa asta se intampla doar daca dereglarea hormonala nu apare inca din acest ciclu menstrual, fiindca s-ar putea sa intarzie menstruatia, fiindca uneori pot sa apara intarzieri chiar insemnate. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc, am citit foarte multe lucruri pe internet si mi-am facut griji.

| dada000 a răspuns:

Buna atata timp cat a scos penisul dn tine nu ti face griji, pe langa asta ai luat pastila deci nu e nici o ingrijorare, funda?