| andreea_9339 a întrebat:

Am făcut dragoste cu prietenul meu săptămâna trecută si acum trebuie sa imi vina ciclul dar vad ca nu mai vine si de dimineață mi-a fost greata dar nu am varsat, si am avut si diaree, am făcut un test de sarcina si a iesit negativ, sunt sau nu insarcinata? happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai precizat daca sexul a fost protejat sau nu, nici daca ciclul tau menstrual este regulat sau neregulat.Cu toate acestea, este demonstrat stiintific ca in ultima saptamana a unui ciclu menstrual (regulat) formarea si instalarea unei sarcini are o probabilitate extrem de redusa de a se produce, aceasta fiind de circa 3-5%.Rezulta ca in urma unui sex produs inainte de menstruatie cu cateva zile (5-7) in cazul unui ciclu menstrual regulat sau chiar si al unui ciclu menstrual cu mici diferente de 1-2 zile maxim in + sau in -- (fata de timpul mediu de producere a menstruatiei), teoretic este imposibila instalarea unei sarcini chiar si in cazul in care se eja culeaza SPERMA in vagin. In situatia descrisa de tine posibilitatea instalarii unei sarcini ar fi posibila cu totul accidental sau printr-o minune, deoarece in uterul tau NU MAI EXISTA de circa o saptamana UN OVUL VIABIL. In lipsa ovulului spermatozoizii chiar si lasati intentionat in vagin nu au ce fecunda deci posibilitatea unei sarcini este foarte mica,( reprt daca ciclul tau menstrual este unul REGULAT). Starile de rau descrise de tine se datoreaza stresului si panicii deci nu sunt cauzate de o ipotetica sarcina. Rezultatul testului de sarcina este incorect/gresit deoarece acesta se face cel mai degraba dupa 21 de zile de la data producerii sexului. Din datele prezentate care sunt cu totul insuficiente, nu se poate stabili cert daca este posibila existenta unei sarcini.Repeta testul la data la care se poate face aceasta.Multa sanatate.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca testul a zis ca nu esti, nu esti. Incearca altadata.

| andreea_9339 explică:

Nu știu ce sa fac, sunt tare speriata deoarece ciclul era regulat.

| andreea_9339 explică:

Si sexul a fost neprotejat, nu știu ce sa zic, aveți vreo parere sau ceva vizavi de asta, sunt sau nu insarcinata?