| dadadadada a întrebat:

Buna sunt lexa si am o intrebare am facut dragoste cu prietenul meu :prezervativul nu s-a rupt, am facut test a iesit negativ dar nu am pofta de mancare. Ce sa fac? Pot fi insarcinata? La cat timp dupa contact trebuie sa imi vina ciclul!(E prima oara din viata amandurora)

11 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Venirea menstruatiei nu are nicio legatura cu primul sau cu vreun alt contact sexual.Nu ti se schimba data la care ar trebui sa-ti vina menstruatia in urma inceperii vietii sexuale, decat in cazul unor dezechilibre hormonale. Daca stii ziua in care ti-a venit menstruatia luna trecuta, ar trebuie sa-ti vina dupa aproximativ 28 de zile din ziua sangerarii.
Din moment ce prezervativul nu s-a spart, nu ai cum sa fii insarcinata. Pofta de mancare iti lipseste din cauza panicii.Indicat ar fi sa mergi la ginecolog pentru un control si sa-ti pui la punct informatiile despre sarcini, BTS-uri, etc.Acest lucru trebuia facut inainte de sa-ti incepi viata sexuala,caci imi pari cam confuza.
Nu stiu despre ce analize vorbesti, dar in orice caz, mergi la ginecolog.El o sa te lamureasca.

| glamour a răspuns:

Daca ieri s-a rupt prezervativul inca ai timp pentru pastila de a2a zi. Testul de sarcina se face la o saptamana de la intarzierea menstrei sau la 3 saptamani de la contactul cu risc. Atunci poti fi sigura de rezultat. Bafta! si de acum inainte aveti mai multa grija cum puneti prezervativul ca ele nu se rup chiar din orice, sau daca vrei, poti lua anticeonceptionale, evident dupa ce va faceti amandoi teste sa fi sigura ca nu are partenerul vreo boala.

| glamour a răspuns:

Imi cer scuze. Am inteles gresit. Oricum e bine de stiut pentru viitor ce am scris eu mai sus. Daca nu s-a rupt prezervativul nu iti mai face atatea griji, e imposibil sa fi insarcinata. Ciclul iti vine normal. Bafta in continuare si protejati-va

| glamour a răspuns:

De ce sa-ti faci analize? Nu ti s-a rupt prezervativul, nu are rost sa intri in panica, intelege ca e imposibil sa fi insarcinata. Singurul test pe care ar fi bine sa il faci macar o data pe an sau o data la 6 luni este testul papanicolau, se face la ginecolog, pentru asta e necesar sa iti ia secretie vaginala, testul se face pentru a vedea anumite transformari anormale din timp si a actiona in consecinta, mai poti cere si un simplu test al secretiei vaginale, poate ai vreo vaginita care nu se manifesta. Atat, mai mult nu e necesar sa faci in situatia ta.

| onasis1961 a răspuns:

Daca ai fi insarcinata, ai avea pofte.Iar ciclu trebuie sa vina normal! Nu are nimic comun primul act sexual cu ciclul!-http://www.ghidul-parintilor.ro/......exual.html

| butterfly27 a răspuns:

Daca ati folosit corect prezervativul, nu ai cum sa fii insarcinat.treaba cu pofta poate fi din cauza medicala.ciclul iti vine normal dupa 28-29-30 zile. sper ca ti-am fost de folos.:*

| VacutzaRoscata a răspuns:

Nu esti insarcinata

| dydyutzadragutza a răspuns:

Daca nu ti s-a rupt prezervativul inseamna ca nu esti insarcinata. Dar in orice caz se fac analizele dupa o saptamane de la intarzierea menstruatiei si daca ai fi insarcinata ai avea pofte.

| dadadadada explică:

Deci eu am fost la farmacie si mi s-a spus sa fac testul acum si contactul a avut loc joi noapte vineri cum ar veni...normal mie mi'ar veni cum la sfarsitul luni dar daca e vorba de 30 de zile maxim ar fi pe 11 dar cred ca ma duc sa fac niste analize nu? dar cum se numesc?

| dadadadada explică:

Multumesc mult pentru tot! Sunt panicata si de aceea nu stiu ce sa fac!

| Laurra_2988 a răspuns:

Buna Lexa! Sunt Laura. Linisteste-te! Daca prezervativul nu s-a rupt nu este o problema, important este ca v-ati protejat.OK testul este negativ...Sa vedem: Menstruatia trebuie sa-ti vina intre 28-30 de zile de cand ti-a inceput ultima. In cazul in care iti intarzie iti repeti testul, cam la 2-3 zile de intarziere. Daca acesta va iesi negativ n-ai de ce sa-ti faci griji inseamna ca a-ti facut totul cum trebuie si nu s-a intamplat nimic neprevazut. Daca iti vine menstruatia la termen poti sta linistita ca nu ai bebe. Nu ai pofta de mancare din cauza ca esti mult prea stresata, poate prea indragostita se mai intampla. Si eu am fost in situatia ta(exact la fel) si n-ai de ce sa-ti faci griji. Oricum prezervativul nu-ti ofera protectie maxima, dar cel mai bine astepti pana cand trebuie sa-ti vina menstruatia si in caz ca iti intarzie si ai probleme imi lasi un mesaj aici la contul meu si te ajut. Mult succes! si...Linisteste-te draguta ca nu-i nimic grav.pup.