| AnaMaria2887 a întrebat:

Aseara am facut sex protejat cu prietenul meu, însă la retragere, prezervativul a ramas înăuntru. Cand am observat ca lipsește, l-am cautat și nu era ramas foarte adânc în interior, inelul prezervativului fiind intrat doar putin inauntru. Ar trebui sa iau pastila de a doua zi?

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu lua

| AnaMaria2887 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma gandesc ca poate totusi a curs putin din el si ar fi mai bine sa iau. Problema este ca am mai luat una acum doua luni

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnaMaria2887):

Si daca a curs putin nu ramîi insarcinata, gîndeste te ce rau face pastila de a doua zi, bombă hormonală te va deregla rau de tot.Ce varsta ai

| AnaMaria2887 explică (pentru CristiDinBucuresti):

| Catalin77945 a răspuns (pentru AnaMaria2887):

Aia se ia odata la 6 luni... daca o iei dupa 2 abia iar, iese nasol

| AnaMaria2887 explică (pentru Catalin77945):

Care ar putea fi reactiile adverse?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnaMaria2887):

Efectele NEGATIVE provocate de cantitatea enorma/imensa de hormoni sintetici existenti in acea pastila blestemata si nenorocita de a 2-a zi, apar mai rar in ciclul menstrual actual, in ciclul in care este folosita pastila), dar vor apare si se vor manifesta in mod absolut cert/sigur in lunile urmatoare si pot fi extrem de neplacute fiindca in general sarile de stres intens si permanent provoaca foarte multe ''dureri de cap'' in cazurile in care ciclul menstrual devine foarte DEREGLAT si sangerarile menstruale pot sa apara uneori si din 2 in 2 saptamani sau din contra sa se produca odata la cateva luni, in cazurile mai grave, severe. Eu ii doresc multa sanatate, fiindca in mod absolut sigur vei avea mevoie de asa ceva. Sa te rogi celui de sus ca efectele NEGATIVE sa NU fie mult prea severe si ciclul tau menstrual sa devina cu totul ANORMAL si ATIPIC.

| AnaMaria2887 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos!

| Catalin77945 a răspuns (pentru AnaMaria2887):

Cam grave, adica tu cand iei aia au loc schimbari metabolice si altele...d-aia si scrie pe aia ca nu e ok sa o iei decat la 6 luni, desi poti sa o iei intr-adevar dar o sa suporti consecintele, dar mai bine consulti un medic si vezi ce si cum

| corbulalbrosu a răspuns:

Formarea sarcinii este posibila si acest proces al procrearii se poate intampla :
-- NUMAI in cazul in care in acel moment este intretinut actul sexual si ESTI IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
-- NUMAI in cazul in care in mod sigur/cert ajunge SPERMA in VAGIN in una sau in mai multe zile apartinatoare de perioada real fertila a ciclului menstrual.
MUMAI si NUMAI in cazul in care exista si sunt indeplinite aceste 2 condiitii STRICT NECESARE care trebuie sa existe in MOD OBLIGATORIU ambele in acelasi timp

| AnaMaria2887 explică (pentru corbulalbrosu):

Sunt in perioada fertila, dar nu stiu daca sperma a ajuns în vagin, de asta am zis ca e mai bine sa iau pastila si sa nu risc

| Sofer a răspuns:

A ejaculat în el? Nu e cazul sa iei pastila.

| AnaMaria2887 explică (pentru Sofer):

In prezervativ, da. Prezervativul a ramas inauntru cand actul a luat sfarsit si se retragea, insa inelul nu era cu mult înăuntru si nici nu stiu daca a curs ceva din el