| Roxelle27 a întrebat:

Buna,am luat pastila de a doua zi, Emergana...as avea o intrebare...este normal ca dupa sa am scurgeri vaginale? Este prima data cand am luat si de atunci am scurgeri vaginale galbui.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scurgerile vaginale galbui pot fi de la infectii sau boli cu transmitere sexuala, nu de la pastila de a doua zi, fiindca acea pastila NU da scurgeri de nici un fel.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca nu ai infectie urinara cu senzatii de usturime inseamna ca e de la pastila, iti recomand sa citesti prospectul cu reactile adverse, am cautat eu pentru tine reactile la Emergana, am gasti asta:

Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Posibilele reacţii adverse sunt enumerate mai jos în funcţie de frecvenţa acestora.
Foarte frecvente (pot afecta mai mult de 1 din 10 persoane):
- Senzaţie de rău (greaţă).
- Sângerări neregulate până la următoarea menstruaţie.
- Durere în etajul inferior al abdomenului.
- Oboseală.
- Durere de cap.
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):
- Stare de rău (vărsături). Dacă vă este rău, citiţi pct. 3 „Ce trebuie să faceţi dacă vă este rău (aveţi
vărsături)".
- Modificări ale ciclului menstrual. Cele mai multe femei vor avea menstruaţie normală la
momentul obişnuit, dar unele pot avea menstruaţia mai târziu sau mai devreme decât momentul
obişnuit. De asemenea, puteţi avea sângerări neregulate sau sângerări în picături până la
următorul ciclu. Dacă menstruaţia vă întârzie mai mult de 5 zile sau este neobişnuit de redusă
sau neobişnuit de abundentă, trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră cât mai curând
posibil.
- Puteţi avea sensibilitate la nivelul sânilor, diaree sau senzaţie de ameţeală după administrarea
acestui medicament.

| Roxelle27 explică:

Bună, menționez că am 42 de ani, și sunt sub tratament cu roacutane pentru hidrosadenită supurativa.Multumesc pentru răspuns

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Roxelle27):

Mergi la ginecolog nu sta asa ca se agraveaza situatia.

| Roxelle27 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, mulțumesc așa am sa fac, nu știam exact daca sunt dereglări hormonale in combinație cu roacutanele