| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP a întrebat:

Am luat pilula de a doua zi pe data de 15 februarie inainte cu o saptamana am avut menstruatia! De atunci nu mi.a mai venit menstruatia o luna si cateva zile! Menționez că nu am avut nici o reactie adversă! Există posibilitatea de a fi insarcinata?????

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva/de a 2-a zi, a fost folosita si administrate absolut INUTIL/FARA ROST, in cazul in care acest lucru s-a produs asa cum ai afirmat in intrebarea ta ''....inainte cu o saptamana am avut menstruatia! '' Fiindca hormonii sintetici din continutul acelei pastile nenorocite si blestemate au ajuns in organism cu totul INUTIL si fiindca NU au avut asupra a ce actiona fiindca in acel moment NU exista nicio posibilitate de a se forma o sarcina, acei hormone practic au destabilizat si dereglat activitatea glandelor endocrine si in principal a OVARELOR. Fiindca activitatea ovarelor a fost complet BLOCATA si OPRITA, exista posibilitatea ca actiunea acelor hormone sintetici asupra ovarelor tale sa se manifeste si in prezent, impiedicand producerea OVULULUI si in lipsa acestuia urmarea fireasca o reprezinta lipsa menstruatiei. In multe cazuri hormonii sintetici din acea pastila nenorocita poate provoca sterilitate temporara sau in cazuri exceptionale chiar sterilitate definitiva. Exact acesta dereglare a activitatii hormonale normale si intarzierea/amanarea inceperii procesului menstrual pentru o perioada imposibil de anticipat, reprezinta REACTIA ADVERSA a organismului. In nici un caz NU poate exista o sarcina instalata in uterul tau, deoarece NU ai fost nici macar ''o clipa'' in situatia de a ramane o insarcinata. Prostia fiind facuta acum nu iti ramane altceva de facut decat ceade a te ruga ca dereglarea activitatii hormonale sa nu se extinda pe durata foarte mare de multe luni de zile. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si intarzierea menstruatiei ce este?
Una din reactiile adverse ale pastilei de a doua zi!
Stai sa vezi cum va veni ciclul pe urmatoarele 6-12 luni, cand nu se poate calcula nimic, nici ovulatie, nici perioada fertila, nici macar perioada ciclului.

| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP explică (pentru Violleta2022):

Ce sa inteleg din comm.ul tau?

| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP explică (pentru Violleta2022):

Fii mai explicită!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana_Nicoleta_1997_WKSP):

Sa ma repet?
Sau recitesti mesajul meu, care spune ca intarzierea menstruatiei este generata de efectele secundare ale pastilei de a doua zi?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai luat pilula de a doua zi in primele 24 de ore nu sunt sanse de sarcina, daca ai luat-o mai tarziu cam ca 69-70 de ore va creste riscul unei eventuale sarcini.

| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP explică (pentru MihaiNicu23):

Am luat.o in 45 min...
Tot nu inteleg de ce mi.ar intarzia asa mult? E posibil sa nu își fo facut efectul?

| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP explică (pentru MihaiNicu23):

Cât e posibil sa intarzie?