| marina_7216 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor.
menstruatia nu imi venea regulat pana cand am inceput sa iau pastile anticonceptionale.(nu aveam probleme chiar daca nu imi venea regulat). de 4luni nu mai iau aceste pastile si menstruatia a venit in jurul datii de 24 a fiecarei luni, iar astazi suntem in 28 si nu mi s-a intamplat niciodata sa intarzie atat.
in tot acest timp cand nu am luat pastile, nu prea am avut contact sexual si cand am avut a fost protejat cu prezervativ, si am avut grija tot timpul. sad. spuneti-mi va rog vi s-a intamplat si voua sa va intarzie atat? sau se poate sa imi intarzie atat( pana sa iau pastile era si asa insa atunci nu aveam deloc contacte sexuale si nu imi faceam griji, insa acum sad imi este teama in situatii de genu)
va rog sa ma ajutati! am nevoie de sfaturile voastre!
ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| MMady a răspuns:

Te-ai stresat f tare (ceva de genul examene, nunta, etc)? sau ai mai luat si alte pastile care ti-ar putea intarzia menstruatia?
cauta pe net "sex planner", incearca un test "Barza" si nu in ultimul rand - mergi la doctor!

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poti sa faci un test de sarcina pentru siguranta... S-ar putea sa fie o dereglare hormonala... Sau o problema de sanatate. Mergi la medic dupa ce faci testul de sarcina. Sa nu fi contactat vreo boala.

| marina_7216 explică:

In ultimul timp m-am stresat mult cat despre boli nu cred...am iubit de 2ani si de protejam mult, mergem des la medic si raceli am avut foarte multe insa atunci imi venea mai repede... atunci o sa fac in primul rand un test de sarcina si apoi la medic, asa cum spuneti (asta daca nu se rezolva intre timp) dar sincera sa fiu nu mai stiu cand am avut ultimul contact sexual...acum 2saptamani pe putin. pot face testul acum sau trebuie sa mai astept ceva timp pentru a fi un raspuns sigur?
multumesc foarte mult!

| marina_7216 explică:

Va multumesc pentru sfaturi!
s-a rezolvat si anume in data de 30 (joi) mi-a venit menstruatia dar sigur ca voi merge si la medic...

| georgy_1418 a răspuns:

Un test de sarcina..si daca e negativ..treb sa te duci la doctor poti sa ai o dereglare hormonala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Un test de sarcina si vezi rezultatul.
Poate fi si o dereglare hormonala, raceala, stres, medicatie, etc.
Consulta un medic ginecolog.
Sanatate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Fa un test de sarcina.
-Du-te la spital, sectia "Ginecologie".
-Si mie mi s-a intamplat. Ai rabdare. Se poate sa nu iti vina o luna sau doua, depinde de organism.

Insanatosire gravnica.