| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul cuiva care stie. Nu care isi da cu parerea.

Am 16 ani.Am fost la un control la ginecolog prin ianuarie-februarie ....si am aflat ca am un chist ovarian[nu ii mai stiu acum dimensiunea]. Doctorul a spus sa nu iau nimic si sa imi vad de viata.Am luat pana acum 2 pastile Escapalle[la diferenta de aproape 6 luni cum e recomandat] si am pus piciorul in prag ca stiu ce se intampla daca trec de 2. De accea pana la urmatorul controc as vrea sa iau, dar momentan nu am cum sa ma duc la control pana pe 11 si as vrea sa iau pana atunci...dar nu stiu daca pot sau ce pot[cele mai bune, sau aproape..si as avea nevoie de ajutor. Ce imi poate spune si recomanda. Va rog, am nevoie mare. DAU FUNDA!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ce sa iei pana la urmatorul control? Pastile anticonceptionale? Daca este vorba de AC te-as sfatui sa astepti sa fii consultata deoarece doar astfel poate medicul ginecolog prescrie produsul care sa corespunda cel mai bine organismului tau. AC nu se iau dupa auzite, dupa ureche sau cu atat mai putin "recomandate". Daca nu poti merge deocamdata la consultatie, macar incearca sa te abtii de a mai face sex in perioada fertila.