| bzbzbz a întrebat:

Hei happy acum un an am avut chist ovarian si l-am tratat cu anticonceptionale Stodette; dupa vindecare am continuat sa le iau pentru protejare. acum as vrea sa reincep sa le iau dar nu stiu daca ar fi ok sa continui tot cu Stodette sau ar trebui sa merg iar la un control? mentionez ca pauza a tinut aproape un an

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa mergi din nou la control ginecologic. De fiecare data cand incepi sau intrerupi contraceptivele ai nevoie de consultatie ginecologica. In plus, pe parcursul tratamentului, ai nevoie de consultatii la fiecare 6 luni.

| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un control medical inainte de a reincepe sa le iei (si cine stie, poate ca medicul iti recomanda alt produs, mai potrivit la momentul acesta). http://www.i-medic.ro/......-si-astazi

| darrio2007 a răspuns:

Chistul ovarian nu se trateaza cu anticonceptionale.De unde si numele. Daca tu crezi ca te-ai vindecat, te inseli amarnic.Mergi la un control imediat.

| Brigaela a răspuns (pentru darrio2007):

Chisturile ovariene beneficiaza de tratament hormonal, cel mai adesea de anticonceptionale (contraceptive orale). Este logic, daca te gandesti o clipa: contraceptivele mimeaza un ciclu hormonal normal si atunci ovarul isi va vindeca efectele dezechilibrelor hormonale anterioare. Bineinteles ca chisturile ovariene se pot vindeca, mai ales cand sunt unice.

| DinPlante a răspuns:

Exista si remedii naturiste contra chisturilor - iata o recomandare http://www.putereaplantelor.ro/colonsan-fem-cerat-7-plante-favisan.html