| Ndnks a întrebat:

Bună. Am nevoie de sfaturi, sunt însărcinată în aproape 6 luni, și nu-mi doresc sarcină, am aflat prea târziu, adică la 3 luni și nu am mai avut ce să fac. Cum pot scăpa? Să mă ierte d zeu dar chiar nu-mi doresc sa dau viața acestui copil, nici la stat nu vreau sa l las. Nu vreau sa fiu judecată, dar nu am încotro, tatăl copilului nu îl vrea, iar eu nu am unde sa locuiesc, ultima soluție ar fi sa scap de copil

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Chiar daca e una sinistra, sper totusi ca e o gluma.
Eu sunt un om care sustine dreptul femeii de a face avort daca asta isi doreste, dar nu la 6 luni.
Hai sa fim seriosi, deja ai dus doua treimi din cele 9 luni, ca sa nu mai vorbim de faptul ca sunt copii care se nasc la 7 luni si supravietuiesc.
Sa nu faci vreo prostie.
Du sarcina pana la capat, pentru ca mai ai un pic. Eu inteleg ca nu vrei nici sa-l nasti nici sa-l dai spre adoptie, dar daca tot ai ajuns in punctul asta, alege varianta cea mai buna. Naste-l, pastreaza-l, iubeste-l, creste-l. Chiar daca acum iti pare o povara, s-ar putea ca acest copil sa devina sprijinul tau, sa iti dea motivatia sa te ridici pe propriile picioare.

| darrio2007 a răspuns:

Se pare că ai o varsta cam mica daca nu ti-ai dat seama de asta, din anumite simptome.
Este prea tarziu pentru un avort. Va trebui sa mergi pana la capat cu sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

La 6 luni este imposibil se mai scapi de sarcina, fiindca nici un medic de pe pamant nu risca sa faca puscarie, ca sa-ti faca tie un avort ilegal, omorand un copilas gata format si viu.

Nu-i nimic, spune parintilor si sfatuieste-te cu ei, ca un copil este de multe ori o binecuvantare in familie.

| Ndnks explică (pentru Violleta2022):

Dacă i ar și interesa ar fi bine. Dar nu, sunt pe cont propriu. Iar tatăl copilului abia acum și a dat seama ca nu ne potrivim și mi-a dat cu jet

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ndnks):

Din pacate, unica solutie este sa vorbesti cu parintii tai, fiindca este imposibil sa-ti faca cineva avort ilegal, la 6 luni.

| Fatamuntilor a răspuns:

Probabil ca esti foarte tanara.
Nici un medic de pe lumea asta nu-ti va face avort mai tarziu de 3 luni.
Exista ONG-uri care ajuta mama si copilul.Intreaba la primaria de care aparti la asistenta sociala sau chiar la maternitate.

| iulia0514 a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de el având în vedere că ai deja 6 luni de sarcina ceea ce poți face este să-l naști și să-l dai spre adopție! Deși sincer nu știu cum ai putut sta 3 luni de zile fără sa ști ca ești însărcinată și pe viitor folosește prezervativul că nu e asa scump și atunci nu vei mai avea probleme de genul acesta acum e c-am târziu sa vrei sa scapi de el!

| Ndnks explică (pentru iulia0514):

Am mai menstruatia întârziată tot așa, câteva luni, dar nu eram însărcinată, de aia nici nu mă îngrijorasem.

| iulia0514 a răspuns (pentru Ndnks):

Am înțeles dar nu ți-ai făcut probleme pentru anumite boli cu transmitere sexuala? Acum fapta e consumată trebuie sa duci sarcina pana la capăt nu ai de ales

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am de ce Sâte judec. Dar el o sâte întrebe de ce i-ai loat viața să fi sigură de asta pe vrea mușchi tăi.tu cu copilul ăla nevinvoat sa fi fi sigur ca vei da ochii și o să ai săi dai explicați lui nu mie. Sau nouă. Cu el o sa dai ochii cu siguranță și o să-ți spună de ce mamă mi-ai loat dreptul la viață...

| ValentinMihai78 a răspuns:

Uite, îți vorbesc ca om trecut prin boli, spitale. Ceea ce dorești să faci la cele 6 luni de sarcină se cheamă pruncucidere, faptă penală, închisoare, distrugerea vieții tale definitiv.
La 3 luni, puteai face fără probleme întreruperea de sarcină. De ce ai amânat 3 luni pentru o asemenea decizie, nu știu, dar unul dintre motive, este necunoașterea educației sexuale.
Dar, fără avort, fără a da la stat copilul, poți merge la medicul ginecolog pentru a cere ajutorul pentru a da copilul direct în adopție de la nașterea sa. Să se găsească o familie care acceptă nou născutul fără cunoașterea părinților nou născutului.
E ceva legal, s-a mai făcut așa ceva și altfel copilul nu va ajunge la un leagăn de copii(orfelinat).
Iar, din punct de vedere medical, tu ca femeie există riscul de a nu mai putea fi niciodată mamă, dar nici femeie.

| Silly25 a răspuns:

Scrie un email preotnicolaetanase@gmail.com sau la numărul de telefon 0746 014 605 – Preot Nicolae Tănase

http://voluntar-provita.ro/
Asociatia a fost fondata de preotul Tanase.

https://www.facebook.com/share/v/4qkq68YEusvuNXX7/?mibextid=KsPBc6

Sau
https://provitaiasi.ro/contact
Suna la Provita, te vor pune in legatura cu in reprezentant din orașul tău.