| 01Mabel a întrebat:

Bună. Am o dilema foarte mare. Rog seriozitate. Acum vreo 2 luni un băiat a zis ca ma place și ca vrea sa vb cu mine în contextul în care știa ca am iubit. Eu îmi iubesc foarte mult iubitul. El a zis ca va aștepta cât este nevoie și ca nu e problema. Nu prea am vrut sa vb cu el la început, pentru ca nu am vrut sa vb cu alt băiat în afara de iubitul meu chiar și ca prieteni. Între timp am vb și m-am atașat, însă i-am spus ca suntem doar prieteni, nimic mai mult, nu vreau sa-mi pierd relația. A zis ca a înțeles și ca tot ma va aștepta. Am ajuns într-un punct în care încep sa am sentimente pentru el, însă el de la o perioada este foarte tulburat pentru ca "așteptarea" lui nu se termina. Și vrea sa fiu iubita lui. Eu normal ca m-am atașat de el și dacă plec pentru binele meu, mi-e sa nu-l rănesc pentru ca a zis ca ma iubește enorm. Nu știu ce sa fac, el e tot mai supărat pe zi ce trece și i-am spus, nu te oblig sa faci asta, vrei sa stai, stai, nu, nu. De aceea uneori ma gândesc ca dacă plec o sa-i fie mai bine dar zice ca nu. Nu știu ce sa mai fac, ma doare și pe mine însă cu siguranță nu vreau sa-mi stric relația. Va rog ajutați-ma sad

Răspuns Apreciat de Editori
| Miruna333 a răspuns:

Un lucru este cert, tu vorbesti mai mult despre el decat vorbesti despre tine. Gandeste-te ce ar fi bine pentru tine, nu pentru el. Daca ai fi tinut la prietenul tau, nu ar fi intervenit sentimentele pentru tipul asta. Stii vorba aia cu,, daca iti place de 2, alege-l pe al doilea pentru ca daca ti-ar fi placut de primul, nu te-ai mai fi uitat la al doilea''
Aia cu,, te astept cat e nevoie'' e cea mai mare manipulare. Toti o spun, nimeni nu o face. Iar daca cineva iti spune asta, cel mai bine este sa-l refuzi, asteptarea nu face bine nimanui. Gandeste-te care sunt nevoile tale si ce iti doresti cu adevarat. Daca ramai cu iubitul tau, inevitabil sa nu te intrebi,, Cum ar fi fost daca'', iar daca te desparti si nu iese cu tipul, vei regreta ca nu ai ramas cu el. Fiecare decizie are riscul ei.

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Uite o regula de baza... daca nu vrei sa-ti strici relatia, atunci nu stai la vrajeala cu altii.winking

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ehe ce va mai place adrenalina, e normal, ești tanara si la Varsta ta trebuie sa străbați cât mai multe cearșafuri

| MarianWLF a răspuns:

Stii de zicaca "lucru manual"? Se refera la ce iti faci cu mana ta, indiferent ce decizi, pe cine alegi, tine cont pe viitor de faptul ca in momentul cand ai un partener nu dai curs altor convorbiri cu sexul opus, te concentrezi pe relatia ta si punct deoarece apar aceste situatii, daca nu dezvoltai semntimente pentru respectivul gandeste-te ca situatia cu actualul tau iubit ar fi fost mai clara, dar aparand o a doua persoana in viata ta oarecum iti faci siguranta ca daca nu merge relatia actuala ai unde sa te refugiezi, acest fapt intunecandu-ti judecata si facandu-te sa nu mai iei in considerare daca mai poti salva relatia actuala.
Baiatul pentru care ai dezvoltat sentimente cel mai probabil stie situatia ta, si pentru a ajunge la tine iti va oferi exact ce-i povestesti ca-ti lipsesti in relatia actuala, gandeste-te bine la faptul ca a intrat in viata ta ca o persoana rau intetionata care s-a bagat in relatia ta, exista posibilitatea sa nu fie personajul pozitiv al acestei povesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Fii serioasa si nu arunca un om iubit, dupa un psihopat care urmareste sa te desparta, fiindca asa are el chef sa te aiba si sa te domine.
nici un om cu bun simt si judecata nu ar face asta, doar un obsedat de care te sfatuiesc sa nu ii mai vorbesti sau sa-i dai atentie.

| mihai69 a răspuns:

Ignoră -l, e un manipulator, gen "loverboy".

| dullcat a răspuns:

Buna.El a zis ca te asteapta dar de fapt se pare ca nu vrea sa astepte nimic si nici nu ii convine ca l-ai bagat in friendzone.Eu te rog sa te desparti de iubitul actual, din respect pentru tine si mai ales pentru el.E clar ca nu mai simti nimic din moment ce te-ai atasat de noul pretendent care a ales sa se bage ca musca in lapte in relatia ta si sa dea lucrurile peste cap.Iar iubirea nu prea poate exista dupa niste discutii online, este exagerat spus.In locul tau mi-as vedea de viata si as sta single o perioada.

| Emilian65 a răspuns:

Foarte bine gandesti sa nu iti strici relatia avuta cu iubitul tau.

| J0B0MAT a răspuns:

Orice om normal la cap nu își lasă în expectativă alte persoane în caz că nu îi va mai merge relația.Tu nu îți iubești partenerul dacă îți cauți deja pe alții și nu ai nici respect pentru celelalte persoane pe care le amăgești.Pentru partener clar nu ai respect, pentru că dacă ai avea i-ai spune că le ceri altor băieți să te aștepte și că nu îl mai iubești.

| 01Mabel explică (pentru J0B0MAT):

Nu am făcut asta, nu îmi fac "rezerve", sunt prietena cu respectivul băiat, atât. Eu vreau sa fiu cu iubitu meu mereu, băiatul asta doar sta după mine.

| Xox0 a răspuns (pentru 01Mabel):

Nu știu cat de prietenă îi ești, dar egoistă ești sigur.
Știai ce intenții are cu tine și te-ai îmbârligat cu el, iar el ți a zis ca te așteaptă aka intenția lui era să fiti împreună. Despre ce prietenie vorbești?
Și pe actualul tău iubit, nu îl iubești. De îl iubeai, știai să pui stop de la început cu tipul asta

| 01Mabel explică (pentru Xox0):

A zis ca vorbim doar ca prieteni. Nu am crezut ca se va ajunge pana aici

| Xox0 a răspuns (pentru 01Mabel):

Ti-a zis ca o sa te astepte, nu?

| colonelumorteni a răspuns (pentru 01Mabel):

Adica nu are coloana vertebrală nici macar respect faţă de tine de e atat de,, usor'' la suflet. Odata ceştii ca 2 oameni se iubesc ar trebui măcar să ai onoarea de a respecta relaţia lor.Nu e bine să pofteşti la ce e al aproapelui tău. Oricum eu unul nu vreau să intru in detalii dar nu ma atrage in niciun fel femeia altuia.Nu prea e igienic

| colonelumorteni a răspuns:

Nu există aşa ceva.Să te îndragosteşti de o persoană care aparţine altcuiva sau pentru ca doar o vezi.Aceea ar fi o dragoste de moment.Ţie drag de el de ea.Mulţi dintre noi indragim personalităţi chiar ne indrăgostim de ele a fost şi cazul meu m-am indrăgostit de o actriţa dar asta nu însemna ca trebuie sa fac o dramă din asta.Nu am vorbit niciodată cu acea persoană deci nu poate fi nimic intre noi.Baiatul acela nu poate să spună că te iubeşte.De ce s-a indragostit de tine? Ai ochi frumoşi?laughingFi serioasă nu te cunoaşte in 2 zile caută pe alta daca stai cu el