| Mirkutza99 a întrebat:

Buna! Am o întrebare foarte importanta, un lucru care ma stresează foarte foarte mult. Acum fix 3 luni l-am masturbat pe prietenul meu. Nu a ejaculat sau ceva si nu stiu sigur dacă aveam sau nu lichid preejaculator pe mâna (dacă aveam era doar foarte putin), dar după mi-am atins putin zona intimă (fără sa bag degetele in vagin, doar la exteriorul vulvei). După aceea nu am mai făcut nimic pana in prezent si nici nu am făcut vreodată sex, eu sunt virgina. In următoarea luna ciclul mi-a venit la timp. Luna trecută însă mi-a întârziat vreo 5 zile. Luna aceasta trebuia sa îmi vina acum vreo 6 zile dar totuși nu mi-a venit inca. Sunt foarte stresată si ma gândesc ca dacă cumva aveam acel lichid preejaculator pe degete, dacă eu mi-am atins zona genitală, dar doar la exterior si dacă cumva acel lichid avea spermatozoizi in el, se poate sa fiu însărcinată? Am citit tot felul de lucruri pe internet si m-am panicat destul de tare. Stiu ca am avut si ciclu de doua ori de atunci dar si legat de asta am citit cum ca ar putea fi posibil sa ai menstruație peste sarcina, deși nu stiu cât de posibil este, dar ce părere aveți? Din situație descrisă(fără introdus degete in vagin, doar la exterior, posibil sa fi avut putin lichid prespermatic pe ele, am si avut 2 menstruații de atunci in care mi-a curs sange ca in mod obișnuit), exista vreo șansa sa fiu însărcinată?

6 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu mai folosi internetul pentru a citi tot felul de idioții. In primul rând, mai folositor era sa citesti procesul de conceptie. Când terminai de citit și de vazut câteva filmulețe pentru a înțelege 100% de ce ai nevoie pentru acel lucru, erai convinsă ca nici nu se pune problema, vreodată, in aceasta lume, ca tu sa fii însărcinată in acest moment. Și încă ceva, întârzierea menstruației nu înseamnă ca ești însărcinată, cum s-a precizat și mai jos, exista N factori pentru care sa îți întârzie menstruația. Documentează-te mult mai mult înainte de a trece la alte lucruri pentru a evita tot felul de confuzii si frici.
Better to be safe than sorry.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu... cum sa existe sanse im acest caz?

Inainte, pana s-ar ajunge la ce ati facut voi doi, s-ar presupune sa stiti ce presupune formarea unei sarcini.

| cristimihailov a răspuns:

Daca ai lua si tu o carte in domeniu, chiar si cu poze, te-ai lamuri.
In plus ti-ar trece si stresul si frica de a mai pune mana pe ciocanel.

| Goete a răspuns:

Ai acelasi sanse ca Sfanta Maria.

Dar daca il mai masturbezi pe prietenul tau, fa-o pana se termina, nu-l lasa asa pe saracul, excitat.

| VoidEternal a răspuns:

Zero absolut șanse să fii însărcinată.

| Anna71 a răspuns:

Șansele să fi însărcinată nu sunt 0, ba chiar -1 laughing. În primul rând spermatozoizii mor în aer, deci chiar dacă ți-ai atins zona intimă nu aveai ce să bagi acolo laughing) În al doilea rând ti-a venit menstruația 2 luni după acel incident, deci e imposibil să fie o sarcina instalată. Iar în al treilea rând dacă erai însărcinată ai fi avut simptomele specifice sarcinii chiar din prima lună, și nu ai menționat de așa ceva, deci nu ai avut. Bănuiesc că ești minoră, deci ești încă mică și ciclul tău menstrual nu este încă regulat, de asta întârzie. Sunt n factori care pot avea efecte asupra menstruației. Ar trebui totuși să fi mai informată pe subiectul ăsta din moment ce "ești destul de mare" să faci lucrurile astea.