| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare... Lichidul preejaculator o poate lasa insarcinata? Imi este frica deoarece am auzit ca acel lichid nu il simti cand iese!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator produs de glandele Cowper are rolul de a lubrefia glandul in vederea unei decalotari usoare si placute.NU CONTINE SPERMATOZOIZI. Insa exista o foarte mica posibilitate de a se contamina si prelua spermatozoizii ramasi in uretra de la o ejaculare anterioara, cu conditia ca barbatul sa nu fi urinat intre timp.Citeste materialul urmator : http://www.clopotel.ro/......-141.html. Acest lichid poate contine spermatozoizi viabili in principal datorita timpului scurt trecut intre 2 ejaculari. Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De asemenea depinde daca ai acel lichid, deoarece la circa 30-40% dintre barbati le lipseste cu desavarsire sau apare foarte rar si in cantitati atat de mici incat nu poate fi sesizat. Conform specialistilor : ""Exista barbati care nu secreta acest lichid deoarece prezenta lui nu este obligatorie. Absenta de la bun inceput a secretiei nu reprezinta o boala si nu este cauza de infertilitate masculina deoarece si sperma are la randul ei capacitatea de a neutraliza aciditatea uretrei si a vaginului.""

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sexul neprotejat are riscuri foarte mari, chiar daca nu ejaculezi in interior.
Mai ales daca faceti mai multe "numere", riscurile sunt foarte mari. Penisul ramane 'contaminat' pe interior si cateva ore dupa o ejaculare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci daca am facut sex neprotejat dar nu am ejaculat in ea desii este posibil sa fi iesit acest lichid.....nu am lasat.o insarcinata nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape sigur daca nu ai ejaculat cu ceva timp (cateva ore) inainte de sex.

| andreeaion91 a răspuns:

Exista o mica posibilitate