| RoxanaRR a întrebat:

am o mica mare problema. Seara trecuta am facut dragoste cu iubitul meu si nu mi s-a rupt nici un himen. M-a durut destul de tare atunci cand mi-a fost introdus prima oara dar atat. Prietenul meu crede ca mi-am inceput virginitatea dinainte. Ce se intampla mai exact?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tau nu stie limba romana in primul rand. Expresia "a incepe virginitatea" nu exista! Virginitatea nu incepe, ea se poate termina doar. Probabil se refera ca daca nu s-a rupt "niciun" himen, inseamna ca era rupt dinainte, deci te-a cam acuzat ca nu prea ai fost virgina. Dupa ce ca nu stie lb romana, nu stie nici anatomie. Nu stie ca himenul de cele mai multe ori este elastic si nu trebuie neaparat sa se rupa de la prima penetrare si cand se rupe, nu se rupe de tot ci doar se poate fisura. Asa ca daca a intrat in vaginul tau cu penisul lui nu inseamna neaparat ca himenul nu a existat. Ba dimpotriva, poate avea loc penetrarea iar himenul sa ramana intact. Mai exact se intampla ca defloarea in cele mai multe cazuri nu se face de la primul contact, de foarte multe ori femeile scapa de parti ale himenului abia la prima nastere. Iar prietenul tau e varza si lipsit de delicatete in acelasi timp. Daca as fi in locul tau nu m-as mai uita la el. happy

10 răspunsuri:
| dydy22 a răspuns:

Roxana draga 90% din baieti nu stie ce inseamna virginatatea unei fete, la o fata virgina cand are primul contact sexual trebuie sa i curga sange si sa intre greu. din pcate traim in Romania

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Nu ți s-a rupt NICIUN himen? Da' ce, tu ai mai multe și se rup pe rând?!?

| neutrino a răspuns:

Numai tu esti cea care stie intreg istoricul. Baiatul numai a constatat efectele acestui istoric.

| ywar a răspuns:

Cum adica "ti-ai inceput virginitatea dinainte"? Reinventati limba romana pe zi ce trece... sad

| Yusiii a răspuns (pentru ywar):

Aiurea! rolling on the floor

| RoxanaRR explică (pentru ywar):

Pierdut* scuze

| Alcyon a răspuns:

Uneori himenul nu se rupe din prima. S-ar putea ca abia dupa un act mai intens sa se rupa. Nu mai spun ca unele femei au himen elastic. Prietenul tau ar trebui sa aiba incredere in tine.

| Seepty a răspuns:

Poate ti s-a rupt himenul cand te masturbai daca nu ai facut asta tot ce e probabil ca penisul iubitului tau sa nu te fi penetrat destul cat sa-l rupa.

| Hαppiηеss a răspuns:

Himenul se poate rupe din prima, se poate rupe dupa cateva contacte sau poate fii unul elastic.
Deci sangerarea nu este obligatorie.
Spune-i prientenului tau sa se documenteze mai mult sa afle cum sta treaba cu acest himen si apoi sa traga concluzii.
Unii barbati nici macar nu merita sa fie primii in viata unei femei!