| Anessssss a întrebat:

Am o prietena foarte buna care a fost cu un baiat si de ieri numai sunt impreuna, dar eu mi-am dar seama ca am inceput sa-l plac. De cateva zile vorbesc mai mult cu el, imi da sfaturi, chestii d-astea. El tine mult la ea, dar ea mai putin, dar nu stiu, chiar imi place de acest baiat. Ma gandeam sa astept k ei sa nu-i mai placa deloc de el si sa vorbesc foarte clar cu ea despre chestia aceasta, poate ma va intelege, doar suntem cele mai bune prietene... pentru ca nu vreau s-o pierd pe ea, dar as vrea sa fiu si cu acest baiat :d. ajuntati-ma cu un sfat, va rog!

6 răspunsuri:
| Alexaa_4438 a răspuns:

Nu ar fi prea frumos din partea ta sa te combini cu fostul cele mai bune prietene.Tie ti-ar place daca ea ar face asta? Pune-te si in pielea ei.

| benga94 a răspuns:

Parerea mea daca zici ca e prietena ta cea mai buna nu merita! Iti spun eu o prietena buna nu prea se gaseste dar un iubit gasesti la orice colt, asa ca lasa baiatul in pace, ce arunca prietena ta su sa culegi!

| andreia297 a răspuns:

Te sfatuiesc din experienta sa NU faci asta! I-am facut asta celei mai bune prietene si am ramas si fara baiat si aproape si fara cea mai buna prietena! A durat foarte mult ca ea sa-si recapete increderea in mine. Acum suntem bine, oarecum, dar totusi riscul e prea mare..Nu face asta, decat dupa ce vorbesti cu prietena ta si ii spui. intreab-o daca nu este o problema. daca zice ca nu, nu o crede. s-au despartit recent si daca au avut o relatie mai lunga, nu crede ca sentimentele se pierd asa usor. mai asteapta o vreme.

| Elvena a răspuns:

Nu cred ca ar fi bine sa discuti cu ea, sa ii zici ca iti place de baiatul asta. Adica, cum te astepti sa reactioneze? Ca o sa il lase pe baiatul asta pentru tine? Nu cred. O sa se simta din contra, mai presata, stiind ca nici macar prietena ei nu e alaturi de ea in relatia asta. Adica, pune-te in locul ei, daca ea ar venii la tine in timp ce ai sta cu baiatul asta si ti-ar zice ca ii place de el, tu cum te-ai simtii? Nu ai renunta la el, si nici nu te-ai simtii mai apropiata sufleteste de ea. Parerea mea, mai intai te asiguri ca nu e mai intai doar din mandrie; De obicei asta se intampla, o fata sta cu un baiat, iar prietena ei deodata se simte si ea atrasa de baiatul asta, doar sa vada daca ar place-o pe ea mai mult decat pe fata cu care sta, dar nu ca ar fi ceva emotional, ci pura mandrie feminina. Daca nu e asa, cred ca mai bine ai astepta sa se desparta ei, mai ales daca zici ca prietenei tale nu ii place asa mult de el. Altceva, n-ai ce face. Atata timp cat ei stau impreuna, mai bine nu ai intervenii; este totusi vorba despre prietena ta foarte buna; baieti mai sunt pe lumea asta, prieteni buni, nu prea.

| Anessssss explică (pentru Elvena):

Pai ei s-au despartit deja, dar ea nu tine chiar asa mult la el... si o sa mai astept sa treaca ceva timp pentru ca in primmul rand eu m-as simti prost sa stiu ca as face-o pe ea sa sufere.

| adys2334 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mai astepti ceva vreme ca poate cine stie ii pierzi pe amandoi TIMPUL LE REZOLVA PE TOATE! FUNA?