| karyna1992 a întrebat:

.am o problema,mi-a intarziat menstruatia, de o luna jumate nu mi-a mai venit..lunea trecuta am crezut ca imi venise ca vazusem pe lenjerie ca o secretie maronie inchis, dar asta s-a intamplat doar lunea trecuta..de atunci nimic.Tin sa precizez ca nu am avut niciodata contact sexual.Care ar fi cauza intarzierii? niciodata nu imi venea regulat..mereu intarzia cate 2 saptamani.dar acum e prea mult...

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca nu ai avut contact sexual, nu iti face griji, cauzele pot fi multe in cazul asta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Am "observat" că ai 20 ani - la această vârstă sunt mai rare dereglările hormonale ( care generează întârzieri de ciclu menstrual ), dar în cazul tău e posibil, având în vedere că eşti virgină!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când e cazul )!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Dacă ai un astfel de "calendar", poţi să-mi trimiţi datele pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace; sau dacă le ai şi cele din 2011, atunci toate din iunie 2011 până acum ) prin mesaj privat ( din secţiunea Mesaje, ori de pe profilul meu ) - şi verificăm/calculăm împreună o posibilă dată de venire a menstruaţiei!

Oricum, 2 păreri sunt mai bune decât una!

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).

Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.

Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.

Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca are un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului ei este diferita se considera ca are un ciclu menstrual neregulat.

Daca ciclul ei menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Dacă nu, poţi face tu un calcul, conform "metodei" expuse pe saitul indicat mai sus.

De asemenea, poţi face un consult ginecologic deoarece întârzierile mari de ciclu pot avea cauze mai grave ( probleme ale ovarelor si/sau trompelor uterine, chist ovarian, ovar polichistic, etc. )!

| Azµre a răspuns:

E simplu, la vârsta ta, dereglări hormonale nu pot fi, ci o simplă răceală la ovare netratată, lipsa de vitamine, un chist, sau doar dezhidratare și un regim alimentar prost. Cel mai bine du-te la un ginecolog de urgență și fă un control, poate fi mai rău și să ai ovare polichistice de ce să ai probleme de acum, du-te la medic.

| MariaChrii a răspuns:

Pai poate a intarziat si acum oricum poti face un control si gat ai scapat de grija succes

| ayosmdk a răspuns:

Si mie mi-a intarziat... Dar nu cu o luna, cu 5 luni. Si nu am intretinut relatii sexuale. Nu stiu din ce cauza dar tu stai linistita... Mai bine te duci la un control.

| ℓσνє a răspuns:

Buna!happy

Iata 10 cele mai frecvente motive pentru care menstruatia ta nu a aparut la timp:

1. Stresul
Stresul poate afecta multe aspecte din viata noastra, inclusiv menstruatia. Uneori suntem atat de date peste cap incat corpul nostru scade productia de hormoni care determina ovulatia si implicit menstruatia.

Incearca sa gasesti singura sau impreuna cu doctorul tau metode prin care sa te relaxezi si sa reintri in programul normal al menstruatiilor.

2. Boli
O boala neasteptata, scurta sau chiar de lunga durata poate cauza intarzierea menstruatiei. Acest lucru se intampla, de obicei, temporar.

3. Modificari in program
Schimbarile in programul tau obisnuit iti pot zapaci ceasul organismului. Acest lucru este valabil mai ales daca schimbarile sunt majore, de exemplu incepi sa lucrezi noaptea in loc sa lucrezi ziua sau viceversa.

4. Medicamente
Poate ca iei un nou medicament si atunci menstruatia intarzie sau chiar lipseste. Vorbeste cu doctorul tau despre aceste modificari.

5. Kilogramele in plus
Avand o greutate prea mare, pot aparea schimbari in ciclurile hormonale care-ti pot chiar opri ciclul menstrual. Cele mai multe femei revin la fertilitate si o menstruatie regulata dupa ce pierd din greutate.

Asadar, menstruatia poate intarzia si o saptamana sau chiar o luna insa nu este cazul sa iti faci probleme, avand in vedere modul de functionare a organismului tau.

Nu-ti face griji.
O zi buna! [Funda]

| ellenuk a răspuns:

Stai linistita, menstruatia intarzie cat vrea ea in primii 2 ani! apoi se reguleaza! trebuie sa te astepti sa iti vina in orice clipa! funda?

| AllesSy a răspuns:

Am citit mai demult un articol despre asta, menstruatia poate sa mai intarzie daca nu ai avut contact sexual de curand deci nu ai dc sa iti faci griji. Si asa ne-a zis si la scoala cand a venit reprezentantul ala always. Daca nu ma crezi cauta pe google. Daca e pe net e adevaratwinking

| alexfb a răspuns:

Din pacate nu pot vorbi din pct de vedere al unei femei ca, culmea, nu sunt una, dar pot sa vb ca si asistent medical. Da, poate intarzia. Da, chiar si cateva luni. Problema e ca ai avut o secretie maronie ce poate indica o infectie in acea zona. Nimic grav. Poti lua o infectie de pe un "chilotel" nou cumparat ce nu a fost spalat anticipat si nu doar prin contact sexual.
Recomandarea mea, du-te la ginecolog, daca nu ai unul, da pe google si sigur gasesti. Nu e nimic grav dar ginecologul e cel mai "informat" despre o situatie similara.