| Sadop a întrebat:

Buna!
Am o relatie de aproape 1 an jumatate cu o fata. Totul e mai mult decat minunat intre noi, insa problema e ca nu locuim foarte aproape si eu muncesc, deci ne vedem in weekend si ocazional cateva ore in cursul saptamanii. In rest vorbim mereu la telefon sau prin mesaje.
Nu as vrea ca distanta si putinul timp petrecut impreuna sa ne strice relatia, dar nu prea gasesc solutii. Bani sa ne vedem zilnic dupa munca nu prea exista, de asemenea nici foarte mult timp.
Sugestii?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum poti avea incredere in ea find la distanta?

| Sadop explică (pentru RAY):

Increderea s-a castigat in timp si se mentine. Nu e o distanta foarte mare, e mai mult votba de timp.
Crezi ca o fata daca vrea sa te insele nu o face si daca stai la 2 strazi distanta de ea si va vedeti zilnic?
Din proprie experienta iti zic ca da, daca vrea o face oricum.

| RAY a răspuns (pentru Sadop):

Ma bucur sa aud asta sincer, eu n-am incredere nici daca sta langa mine non stop sti vorba aia te inseala cu gandu daca nu cu fapta in fine, mutativa impreuna, tu ce varsta ai? ea?

| Sadop explică (pentru RAY):

Probabil datorita unor experiente neplacute ai o problema cu increderea.
Nu e o solutie, eu am 20 de ani si ea 16, e inca eleva.

| SkyPilot a răspuns:

Alta idee decat sa te muti tu cu totul (loc de munca, purcel, catel) unde locuieste ea nu vad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, distanta si putinul timp petrecut impreuna sunt motivul pentru care totul e minunat intre voi. Bucura-te cat mai dureaza!

| Sadop explică (pentru anonim_4396):

Adica?
Pentru tine ar fi mai rau daca ti-ai vedea prietena mai des?

| missme99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Krakilla, tot ironic ai ramas? happy Bine te-am regasit.

| Sadop explică (pentru missme99):

Se regasesc prieteni vechi, vad happy.

| missme99 a răspuns (pentru Sadop):

:p Hai sa fiu si on topic: tu esti ca ala cu drobul de sare... daca pica, daca nu pica.
Daca pana acum nu a fost un impediment, nu vad de ce ar fi de acum incolo. E clar ca va doriti relatia asta. Cand intr-adevar se va pune problema distantei, vei gasi atunci o solutie. Ea oricum mai are cat? 2 ani de scoala? asa cum ati stat pana acum, puteti sta si de acum inainte. O relatie sa stii ca poate avea mai multe sanse uneori asa decat sa stai non stop cu persoana.
Uite un caz concret (bine, e tragic dar ignoram faza asta): ea 15 ani, el 17. Ea Bucuresti, el ...cuca macaii..nu mai stiu de unde era, de la ea de la tara de la bunici, se vedeau in vacante cel mai mult si foarte rar in rest. Au stat impreuna asa 5 ani. Dupa 5 ani el s-a mutat in Bucuresti. Dupa 1 an jumate...s-a dus naiba tot. Bine, la el a fost faza ca era un dement gelos si tampit si deznodamantul a fost tragic pentru ea. Dar ca idee~, 5 ani n-au avut nici o problema.
Plus ca gandeste-te asa : cat de dor iti e de ea in cele 4-5 zile in care nu o vezi? Cu cata bucurie va imbratisati cand va vedeti? Sunt mult mai putin sanse sa va saturati unul de altul asa. Si va si testati iubrea mult mai bine asa.
Concluzie : don't fix it if it ain't broke!

| Sadop explică (pentru missme99):

Multumesc de sfaturi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru missme99):

Nu stiu cine esti dar faptul ca te bagi in seama cu mine dovedeste ca macar ai gusturi bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sadop):

Nu, adica faptul ca va vedeti mai rar va forteaza, pe de-o parte, sa va pretuiti mai mult si, pe cealalta, sa inchideti ochii la micile defecte pe care le are partenerul. Dupa ce veti sta impreuna, va veti mirosi besinile si numara parul din nas, "mai mult decat minunat"-ul tau se va transforma in monotonie si obiceiuri enervante, in timp ce va veti satura pana peste cap unul de celalalt. Dar nu privi asta intr-o maniera pesimista, se mai pot intampla si lucruri frumoase in relatia voastra, de exemplu, poate fuge cu altul...

Da, sunt sufletul petrecerilor oriunde ma duc.

| missme99 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) am da. Si nu ma bag in seama, te resalut. Dupa o absenta de vreun an si un alt cont. Sincer nu mai tin minte ce nickname aveam atunci dar...trust me...ma stii tongue bine, virtual vorbind, logic. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru missme99):

Ti-am dat mesaj pe privat, imi este mult mai usor sa-mi etalez skill-ul de stalker acolo.

| IoanaManuela a răspuns:

Hai sa iti spun ceva... Si eu am o relație la distanța si crede-ma ca funcționează atâta timp ca între voi exista încredere si sinceritate!
Eu locuiesc in Germania dar ne despart 500 de km iar el vine de 2 sau 3 ori pe luna 1000 de km dus întors numai pentru mine!
Câteodată distanța face bine pentru ca e dorul ăla arzător de a vedea persoana iubita, rămâne sclipirea aia aprinsa ceea ce multora care se vad zilnic le lipsește! Distanța nu despart doi oameni care se iubesc si au sentimente sincere unul fata de celălalt!
Caută un moment potrivit pentru a-i spune iubitei tale cât de importantă este pentru tine! Va înțeleg si se va bucura!
Mult succes si multă fericire! Apreciez ca mai exista asa băieți!

| Sadop explică (pentru IoanaManuela):

Multumesc frumos!
Multa fericire si sanatate!