| gâzzzy a întrebat:

Am sa va spun o mica poveste. Sunt clasa a 10`a. Deci, in clasa a 9`a pe cand eram bobocica, am intalnit o >fata.(A-- asa o notez) Credeam ca e o tocilara. M-am inteles suuuper bine cu ea de la inceput. Am inceput sa devenim cele mai bune prietene. Ne povesteam tot. Radeam impreuna, faceam farse, chestii din astea fara sens. Eram cele mai bune prietene, ever. Am inceput clasa a 10`a. Nu mai sta cu mine in banca, s-a mutat in banca cu sefu` clasei.(sincer cred ca s-a mutat doar pentru ca o ajuta la teste, sau ceva de genu). S-a intepartat de mine, numai suntem ca la inceput, nu ma mai suna, nu ma mai ia cu ea pe unde pleaca sau chestii. Inainte, in clasa a 9`a eram 3. Adica ma intelegeam bine cu cea mai buna prietena a >ei.(N--asa o notez) Eram toate. Acum nu mai e cu mine, vorbeste cu mine, dau nu la fel. Uitati un exemplu: De revelion i-am zis "fata vin la tine sa-l facem?" ea a zis ca nu ca ea mai pleaca nu sta doar acasa si in plus il face cu unchii cumnatii etc. Am zis OK. am intrebat-o daca vrea sa vina la mine, a zis ca nu o lasa. Am inteles. Ghiciti cu cine a facut revelionu, cu fata aceea de care v-am povestit.(cu N)(tinand cont ca(N) i-a facut multe,(lui A) i-a dat teapa de multe ori, o lasa pe ea pentru alte fete si daca prietenele lui N din generala vin pe A o lasa singura nu ii pasa, cred eu) Si m-am suparat foarte tare, si o sa incerc sa fiu mai rezervata. Poate ca e mai bine! Voi ce spuneti?

P.S: Va multumesc ca ati avut placerea de a citi asta, si sper niste sfaturi sincere. Si imi cer scuze daca nu prea ati inteles, dar vreau ca numele lor sa ramana anonime. Va puup :*

Răspuns Câştigător
| soriinaa a răspuns:

In primul rand, niciodata sa nu ai asa mare incredere intr-o fata. Fetele sunt foarte rele si invidioase. Si pe langa asta multe dintre ele mai sunt si false. Asa cum, din cate ai zis tu aici, e si prietena ta. Oricum, cel mai probabil o sa ti se mai intample inca o suta de faze din astea si probabil ca o sa mai dai peste inca o suta de 'cea mai buna prietena' pana cand o sa gasesti una care chiar sa fie prietena adevarata, dar pana atunci, doar nu mai da atata importanta, nu mai pune la suflet, ca nu se marita. Fi si tu mai rece cu ea si nu o mai baga atata in seama. Daca intra in vorba cu tine, vorbeste cu ea, fi politicoasa, dar daca nu, sa fie sanatoasa. Sa vada ca nu stai tu dupa ea, ca poti sa-ti gasesti alta prietena, poate chiar mai buna, cu care sa faci toate lucrurile pe care le faceai cu ea. Ea a ales asa, e pierderea ei, in nici un caz a ta. Ba din contra, mai bine ca ti-ai dat seama ce fel de persoana e. Baftaa;*

8 răspunsuri:
| Against a răspuns:

PAi cred ca e bine sa pastrezi distanta, nu poti sa te bagi in sufletul omului cu forta si poate asa ai sa o faci sa inteleaga ce pierde.

| george232323 a răspuns:

Te inteleg perfect in cam aceeasi situatie sunt si eu.Nu prea poti face nimic in privinta asta si pe mine ma minte intruna.Si in pauza cand pleaca afara nici pe mine nu ma mai cheama si eu atunci imi gasesc prietenia in alta parte cu prietenii cu care inainte nu ne-am inteles prea bine dar acum da.Incearca si tu cam acelasi lucru.

PS:Ce a facut prietena ta se numeste ''A se plictisi de cel mai bun prieten'' un prieten bun nu face asa ceva.

| gâzzzy explică (pentru george232323):

Bun status pentru facebook ( mai modific putin si e perfect). te pup :*

| FaraSperantaSEN a răspuns:

Sincer dupa atata timp de 3 luni trec prieteniile daca inainte nu a fost "pasiune" din ambele partihappy

| gâzzzy explică (pentru FaraSperantaSEN):

Nu au fost 3 luni happy si un an si 3 luni:*

| FaraSperantaSEN a răspuns (pentru gâzzzy):

A am intzeles ca dupa vacantahappy deci e si mai rauhappy logic ca trece daca nu a fost stransa de amandoihappy
Nu merita prietenihappy

| Classmates a răspuns:

Sincer eu as lasa-o, adica daca ea nu are curajul sa ti-o spuna in fata ca are alta prietena mai buna. Poate ca nu te merita din moment ce acea fata i-a facut atat de multe rele si ea tot o iarta, probabil ca vede ceva in ea ce-i place, ceva nou ce tu nu ai. Dar nu te supara pentru ca iti vei gaasi o alta prietena buna, chiar daca va fi foarte greu din moment ce tu si fata aia sunteti in aceeasi clasa.

| gâzzzy explică (pentru Classmates):

Ai dreptate. happy poate ca asa e mai bine, sa nu mai vorbesc cu ea :*