| MateiIoana1991 a întrebat:

am și eu nevoie de o parere. sunt căsătorită si ne dorim mult un bebe, am avut ultima menstruație pe 6 August, deci îmi întârzie de 12 zile. am niște dureri de sâni extraordinare, ameteli, greață, schimbări de dispoziție. însă mi-am făcut 4 teste de sarcina, ultimul chiar astăzi și toate au fost negative. Menționez ca am un ciclu neregulat, mi-a întârziat chiar și o luna, însă aceste dureri de sâni nu le-am mai avut pana acum.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu neregulat, cum dumnezeu ti-ai calculat intarzierile menstruale, in baza carei teorii?
Este arhicunoscut ca, avand un ciclu neregulat NU se poate calcula menstruatia, ovulatia, perioada fertita si nici nu se poate estima data venirii urmatorului ciclu menstrual.
In situatia ta, se poate folosii masurarea temperaturii bazale, ca sa stii cand esti la ovulatie si cand ai sanse maxime sa ramai gravida. Mai poti sa ai sex zilnic si asa nu ratezi ovulatia!

Cat priveste testul de sarcina, se poate face dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Durerile de sani apar in anumite perioade ale lunii, in urma unor schimbarilor hormonale, putand anunta: venirea menstruatiei, o posibila sarcina. iar daca alaptezi, venirea laptelui.
Iar starile de greata si voma apar nu doar la sarcina, pot apare si de la stres, oboseala sau intoxicatie alimentara.

| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile resintite la nivelul sanilor se datoreaza faptului ca in organismul tau uneori se produc schimbari si modificari majore ale activitatii hormonale. Ar fi indicat sa te prezinti la un cabinet de boli endocrinologice in vederea efectuarii unui set complet de teste si analize. Doar procedand astfel, pe baza rezultatelor obtinute medicul endocrinolog in colaborare cu medicul ginecolog vor reusi sa determine si sa stabileasca care sunt adevaratele cauze, care provoaca dereglarile hormonale si ce tratament ar fi necesar de urmat pentru a incerca sa-ti regleze ciclul menstrual. Multa sanatate!

| MateiIoana1991 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult, o sa merg la control.