| anonim_4396 a întrebat:

Buna,

Am si eu o intrebare la care sper sa ma ajutati, ca sint tare confuza... Am 24 de ani si un ciclu neregulat, iar in aprilie mi-a venit pe 13. Am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat, dar niciodata nu si-a dat drumul in mine, pentru ca ma uit cand scoate (sunt f atenta). Se poate sa ramana ceva 'pe teava' daca dupa ce termina, se spala dupa vreo 10 min, apoi dupa vreo 30-45 de min facem iar? Azi e 25 si inca nici urma de 'musafiri'... Am facut un test pe data de 20 si a iesit negativ. Ce ar trebui sa fac?

Astept raspunsuri.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Maya_deci_1993 a răspuns:

Depinde de organism... dar daca zici ca el nu si-a dat drumul in tine. de exemplu eu am o relatie de un an si ceva si nu o facem protejat niciodata. si nu am avut niciodata probleme. cand imi intarzia imi intarzia din cauza la raceala. o luna nu mi-a venit pe urma mi-a venit de 2 ori in aceeasi luna. si pe urma mia veit normal. raceala poate face multe.
mai fa teste..si daca iti iese unu negativ si unu pozitiv du-te la un control sa fi sigura. dar cred ca e raceala:*

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ceva nu e in regula in povestea ta.
Daca ultimul ciclu ti-a venit in 13 aprilie, cum il astepti in 25 aprilie iarasi?
Daca e o greseala si a fost pe 13 martie,te rog sa te prezinti la medic.
Ai ciclul neregulat cum spui,testul de sarcina ti-a iesit negativ,posibil sa ai o raceala la ovare pe care sa nu o intelegi sau o dereglare hormonala,de la oboseala,stres,dieta sau tratament medicamentos.
Ar mai fi,de asemenea,important de stiut si data in care a avut loc contactul sexual,pentru ca,daca intamplator erai la ovulatie, atunci lichidul lui preejaculator poate sa transporte spermatozoizi sanatosi, vioi si viabili!
Deci, un consult la medicul ginecolog e singura solutie, supozitiile si nesiguranta se vor sfarsi pe loc!

| Bauer a răspuns (pentru greece12):

Scuze. in 13 martie a fost ultimul ciclu, iar o data anume nu am. am contact sexual cu prietenul meu tot la 2-3 zile... iar cu raceala am izbavit. PS: eu stiu ca nu exista spermatozoizi in lichidul preejaulator...

| greece12 a răspuns (pentru Bauer):

Sigur ca nu exista, ti-am spus ca ii poate transporta, in cazul in care gaseste rataciti pe "drum", nu ti-e necunoscut fenomenul ai pomenit de "teava" si tu!
Si unde crezi ca-i transporta?

| Flav a răspuns:

laughing Pe mine ma paste o curiozitate asa intens, de zici ca-i feminina.
Cum adica esti f atenta cand scoate? Mah, in ziua de azi, lumea nici dragoste/sex nu stie sa mai faca! In loc sa traiesti clipele alea intens, tu esti concentrata pe altceva, si cu frica-n san! La 24 de ani, ar fi trebuit, zic eu, sa fii macar informata despre aceste lucruri, iar daca nu esti, recomandat si normal ar fi sa folosesti metodele de protectie, ori tu, ori partenerul.
Ca sa-ti rezum replica mea: nu se poate si cu aia-n fund, si cu sufletul in rai.
Cu placere. Byye.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar daca esti foarte atenta, la cei 24 de ani (multi inainte ) trebuia sa stii ca pe parcursul actului sexual penisul elimina spermatozoizi

| irrumator30 a răspuns:

Du-tela ginecolog in cel mai scurt timp posibil. Eu am avut doua prietene care aveau ciclu neregulat din cauza ovarului polichistic. Du-te la control si doctorul iti va spune ce e de facut.

| benga94 a răspuns:

Mai faci un test, e bine sa faci macar 2 la perioade de 1 saptamana intre ele ca sa fii mai sigura, poate fi o raceala ceva, nu inteleg de ce nu il ai regulat daca intretii raporturi sexuale, ca din cite stiu eu cind faci sex ti se regleaza si ciclul.

| Maya_deci_1993 a răspuns:

Poate e o raceala si iti intarzie. dar da este si posibil sa fi insarcinata.

| Bauer a răspuns (pentru Maya_deci_1993):

Recunosc, sint si putin racita de vreo saptamana si ceva (imi curge nasul si tusesc) si iau medicanente, dar chiar atat de mult sa imi intarzie din cauza unei usoare raceli?

| Maya_deci_1993 a răspuns (pentru Bauer):

Depinde de organism... dar daca zici ca el nu si-a dat drumul in tine. de exemplu eu am o relatie de un an si ceva si nu o facem protejat niciodata. si nu am avut niciodata probleme. cand imi intarzia imi intarzia din cauza la raceala. o luna nu mi-a venit pe urma mi-a venit de 2 ori in aceeasi luna. si pe urma mia veit normal. raceala poate face multe.
mai fa teste..si daca iti iese unu negativ si unu pozitiv du-te la un control sa fi sigura. dar cred ca e raceala:*

| suspecta028 a răspuns:

Cam aceeasi problema am avut`o si eu luna asta..trebuia sa`mi vina de 15 si mi-a venit pe 23..pe 20 am facut un test de sarcina care a iesit negativ...eu am avut o dereglare(nu am facut nimic de ceva vreme) si eram putin racita.mai fa un test de sarcina (de preferat dimineata).