| Elenacristina9928 a întrebat:

am si eu o intrebare. poti ramane insarcinata dupa menstruatie la 3 -4 zile dupa terminarea acestuia? intreb fiindca am avut aseara sex neprotejat si mi.a trecut ciclu menstrual acum 3 -4zile

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat de lunga este menstruatia. Daca menstruatia a durat doua zile, a treia zi dupa terminarea ei este ziua a cincea a ciclului menstrual, cu fertilitate minima. Daca insa menstruatia a durat 7 zile, ziua a treia este ziua 10, adica una cu fertilitate medie, foarte apropiata de perioada cu fertilitate maxima. Astea sunt valabile daca ai cicluri menstruale regulate, cu durata de peste 25 ed zile.

| Elenacristina9928 explică (pentru Brigaela):

4-5 zile a durat ciclu menstrual dupa 4 zile am inceput contact sexual

| Brigaela a răspuns (pentru Elenacristina9928):

Deci a fost in a opta sau in a noua zi a ciclului menstrual, ceea ce inseamna ca riscul de sarcina este mediu.

| Elenacristina9928 explică (pentru Brigaela):

Luna trecuta am avut ciclu menstrual pe data de 17 si m-a tinut 1 saptamana dupa trecerea ciclului am avut act sexual si si-a dat drumul in mine 2 3 zile la rand dupa aproape saptamani am facut teste toate au iesit negative

| Brigaela a răspuns (pentru Elenacristina9928):

Nu am zis ca esti obligatoriu insarcinata, doar ca e posibil. Daca ai facut doua teste corecte de sarcina (din prima urina de dimineata, primul la minim 21 de zile de la ultimul contact neprotejat, al doilea dupa minim 3 zile), atunci poti exclude 98% o sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca in urma citirii acestui raspuns vei stii si vei intelege ca o sarcina nu se poate forma sau naste oricand, oricum si nici in orice conditii. Fiindca deja ti-ai inceput viata sexuala trebuie sa stii/cunosti urmatoarele informatii strict necesare privind formarea unei sarcini. Aceasta se poate naste, produce numai in cazul in care sunt intrunite in mod obligatoriu urmatoarele conditii, si anume : 1. ) Femeia poate ramane insarcinata DOAR/NUMA daca in mod obligatoriu in vaginul ei ajunge SPERMA VIABIILA. 2.) Sarcina se poate produce DOAR/NUMAI daca sperma ajunge in vagin in cele 3-4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE (cele 2-3 zile de dinainte +1 ziua de OVULATIE+ 1 zi marja de eroare) 3. ) In restul zilelor din respectivul ciclu menstrual, chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in mod intentionat in vagin, formarea unei sarcini teoretic este aproape IMPOSIBILA. Pe baza informatiilor prezentate si a conditiile descrise fara a fi precizata lungimea ciclului menstrual si nici tipul/caracteristica acestuia, adica daca ciclul este regulat sau neregulat si nici in a cata zi a ciclului menstrual a fost intretinut sexul respectiv (numarat fata de prima zi a menstruatiei), NU se poate sti daca sexul a fost intretinut INTRUNA din cele 4-5 zile aferente perioadei fertile, astfel ca NU se poate formula un raspuns in care sa se afirme fara teama de a gresi, ca formarea unei sarcini este sau nu POSIBILA/IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Elenacristina9928 explică (pentru corbulalbrosu):

4-5zile m-a tinut menstruatia si a 4 zi am inceput un contact sexual

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elenacristina9928):

Pentru a ti se putea oferi un RASPUNS corect si avizat, (si nu presupuneri sau pareri) care sa rezulte dintr-o analizare corecta a situatiei prezentate trebuie sa prezinti date precise, exacte, sigure pe zile, deci nu asa cum este prezentata intrebarea. Trebuie sa stii ca CICLUL MENSTRUAL incepe din prima zi a menstruatiei si se termina in preziua inceperii urmatoarei menstruatii. Din acest motiv intotdeauna este strict necesar sa fie cunoscute; 1. ) data la care a inceput menstruatia, 2.) data la care ar urma sa se produca viitoarea menstruatie, 3. ) data exacta la care a fost intretinut sexul, 4.) care este lungimea ciclului menstrual si care este tipu/caracteristica aceseia adica daca ciclul este REGULAT sau NEREGULAT. Doar stiind aceste date precise/exacte se poate oferi un RASPUNS AVIZAT, fiindca in caz contrar se pot pronunta doar pareri si/sau presupuneri subiective fara nici-o valoare reala. Cele 2 perioade NEFERTILE si cea FERTILA a ciclului menstrual depinde in primul rand de lungimea ciclului menstrual si de caracteristica acestuia de a fi REGULATA. Numai in cazul in care ciclul tau menstrual este scurt si are mereu in jur de doar 24-25 de zile, doar atunci ar exista posibilitatea ca sexul amintit care a fost intretinut in ziua a 8-9-a a ciclului si astfel sa fi fost intretinut deja in perioada fertila si bineinteles intr-un astfel de caz sa existe si posibilitatea de a se putea forma chiar si o sarcina. In cazul in care ciclul tau menstrual a avut mereu o lungime mai mare de circa 28-30 de zile, numai atunci formarea sarcinii devine improbabila sau foarte putin POSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Rain1 a răspuns:

Poti ramane gravida indiferent de zi. Ca se zice ca sunt unele zile cu sanse mai mari e partea a 2a, dar poti ramane gravida oricand
Asa ca daca au trecut 72h si n-ai luat pilula de a 2a zi poti face programare la ginecolog pentru un posibil avort