| ionelaeli99 a întrebat:

Buna am si eu o nelamurire de 5 luni iau anticonceptionalele logest. Insa ieri pe data de 6 am luat ultima pastiluta si stopul trebuie sa vina pe data de 15 luna trecuta ultima pastila am luat-o pe data de 10 de ce s-au terminat acum pe 6? Va veni stopul mai repede?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent cand vine menstruatia reluarea administrarii primei pastile de pe urmatorul blister se faca din a 8-a zi. Menstruatia apare in aceste 7 zile de pauza.

| ionelaeli99 explică (pentru corbulalbrosu):

8 zile, se pune si data de 6 sau sa incep sa numar din data de 7? Si sa incep sa noile pastile pe data de 13?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ionelaeli99):

Daca ultima pastila ti-ai administrat-o pedata de 6 in acest caz cele 7 zile de pauza vor fi 7-8-9-10-11-12-13 si vei reincepe administrarea primei pastile in data de 14 aprilie.Ai grija sa o faci la aceeasi ora la careai facut-o pana in prezent.

| ionelaeli99 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU am idee ce & cum ai calculat tu :(

Dacă ultima pastilă din blisterul anterior ai luat-o în 10.03. 2015, atunci ai făcut pauză între 11-17 martie şi ai început noua folie în 18 martie.
Trebuia să termini folia ( cele 21 de tablete ) în 7 aprilie ( NU în 6 )!

Concluzia : NU ai luat corect AC :(
Probabil că te vei alege cu dereglări hormonale/menstruale!

Menstruaţia ar trebui să-ţi vină în a 2/4-a zi de pauză.

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| dinutu98 a răspuns:

Da o sa vina mai repede putin big grin