| anonim_4396 a întrebat:

Buna:*. Am si eu o nelamurire sper ca ma puteti ajuta cu niste pareri.Deci luna trecuta mi-a venit menstruatia pe data de 9 si s-a terminat pe data de 16, de obicei ma tine 7 zile iar in primele zile este mai abundent.Luna aceasta mi-a venit pe data de 6 (mult mai devreme deoarece de obicei imi vine cu o saptamana si ceva dupa data menstruatiei anterioare)si m-a tinut pana pe 9, curgandu-mi foarte putin.Nu stiu ce poate fi, deleglari hormonale? Tin sa mentionez ca am 18 ani, am o relatie de 3 ani cu iubitul meu si mi-am inceput viata sexuala acum aproximativ 6 luni.Multumesc celor care ma juta cu sfaturii, dau fundita:*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi o dereglare hormonala (daca te protejezi si excluzi o sangerare de implantare a sarcinii). E bine sa faci un test de sarcina si sa mergi la o consultatie la ginecolog, de preferat cel care te-a consultat si dupa inceperea vietii sexuale.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice femeie care isi incepe viata sexuala este obligata sa mearga la ginecolog. In mod cert daca esti destul de matura sa ai viata sexuala, esti destul de matura sa meri la medic. iar chestia cu rusinea e doar o minciuna. Educatia ne invata ca mersul la medic este o problema de igiena personala. Nu pot sa cred ca te dezbraci in fata unui barbat, dar nu te duci la ginecolog! E ca si cum nu te-ai spala de rusine sa nu-ti atingi organele genitale, adica absurd si prostesc. Nici o femeie nu-si incepoe viata sexuala daca nu este pregatita sa mearga regulat la ginecolog, asa ca lasa mofturile si du-te la medic repede. sa sustii ca ti-e rusine sa mergi la ginecolog e doar dovada de lipsa de educatie si igiena personala, o falsa pudoare de nivel scazut, nu rusine adevarata. Rusine ar trebui sa-ti fie ca nu te duci la medic, iar partenerul tau nu ar trebui sa accepte sa stea langa o femeie care nu respecta aceasta regula minima de igiena.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Doamna Brigaela nu fiti asa de dura. Conteaza si ginecologul si felul cum se comporta cu tine, cu cata atentie si grija te trateaza si felul cum vorbeste cu tine.
Nu toate persoanele au un ginecolog/a bun/a cum aveti dvs. (fiindca sunt sigura ca aveti).
Este necesar sa te duci la ginecolog, nimeni nu spune asta. dar pot sa va spun ca desi eu am acum in prezent o ginecoloaga experimentata din punct de vedere medical dar si superba ca om, in urma unei experiente de-a dreptul oribila la o policlinica, unde am dat peste o femeie de-a dreptul incapabila, m-am simtit atat de stanjenita de cum s-a comportat cu mine si dupa felul cum mi-a vorbit incat am fost de-a dreptul dezgustata.
Nu mi-am inceput inca viata sexuala, insa cred ca una este sa te dezbraci in fata persoanei iubite si alta e in fata unui strain, chit ca tine totul de context medical.
Dvs fiind medic stiu ca are o mai mare importanta respectarea acestui "program" de sanatate, dar incercati sa puneti altfel problema.
Si eu la fel ca dvs am facut cu toti apropiatii mei, mereu ii certam ca nu este o rusine sa te duci la ginecolog, insa cand am simtit pe pielea mea o asemenea experienta si placuta si mai putin placuta, am inceput sa pun altfel problema si sa ii incurajez in alt mod.
Sper sa nu o luati personal, eu doar am incercat sa va prezint o situatie ca intelegeti si de ce unele femei sunt mai reticente in privinta anumitor tipuri de ginecologi.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersul al ginecolog tine de educatie, iar sa sustii ca ti-e rusine de ginecolog inseamna ca consideri, din start, ca ginecologul te va privi ca pe o femeie, ca se va uita la tine cu implicatii sexuale. Ori nu e deloc asa, ci dimpotriva, ginecologul te priveste complet impersonal, ca pe un pacient (excesul acestei abordari explica experienta neplacuta). Tie nu avea de ce sa-ti fie rusine, ci doar aveai o incompatibilitate cu medicul, exact cum ai fi putut-o avea cu oftalmologul, de exemplu. Cand iti vei incepe viata sexuala, vei vedea ca este de un milion de ori mai greu sa te dezbraci in fata unui barbat care te doreste decat in fata ginecologului, ca implicatiile sunt enorme, emotiile mari si rusinea este, la inceput, coplesitoare (ceea ce nu se intampla la ginecolog daca ai o atitudine sanatoasa si te duci acolo ca pacienta, nu ca femeie convinsa ca ginecologul va fi sedus de goliciunea ta).
In plus, nici o femeie nu ar avea voie sa-si inceapa viata sexuala daca nu este 100% capabila sa mearga la ginecolog. Pur si simplu ramai virgina, pana esti capabila sa mergi la medic, este extrem de simplu si nici o femeie nu ar trebui sa faca altfel.

| MMihai a răspuns:

Menstruație de 6-7 zile nu este ceva foarte normal, menstruația normală fiind în general de 3-4 zile.
Să nu fie o menstruație „falsă " și să nu fie vorba de o sarcină!
Nu știu ce metode de evitare a unei sarcini nedorite utilizați, și cât de bune sunt și nici dacă le utilizați corect.
( De fapt, nici nu sunt foarte interesat, să știu, că tu nu ești femeia mea, ci a ăluia, pe care îl numești „iubitul tău". )
Discută cu medici de specialitate și nu mai întreba prostii pe TPU.ro!

De fapt, tu ai postat întrebarea în speranța că persoane cu experiență sexuală mai mare decât a ta, își pot da seama, dacă poți să fi gravidă sau nu.

În schimb nu ai furnizat date esențiale necesare unei asemenea analize.
Dar ne-ai informat că îți cunoști actualul partener de făcut sex de 3 ani, informație inutilă, din moment ce tu ai viață sexuală de numai 6 luni.

Ca să explici și să furnizezi informațiile minime necesare acelui raționament trebuia să fi scris cu lux de amănunte cam 20 de pagini, vizând activitatea voastră sexuală.

La bășcălie îți pot scrie că cu o siguranță de 51%, ești gravidă și va trebui să avortezi cât mai curând, și cu o siguranță de 49 % nu ești gravidă.

Asta însă trebuie să o stabilească un medic specialist, și nu eu, în lipsă de date tehnice concrete.

Iar datele tehnice concrete trebuiau scrise cu lux de amănunte, pe circa minim 20 de pagini, unde să explici chiar totul, legat de viața voastră sexuală în ultimele 2 luni.

Deci întrebarea postată de tine este eventual amuzantă, dar inutilă, că nu ai prezentat date tehnice concrete privind viața voastră sexuală, iar dacă precizai minimal că ați folosit asociat următoarele metode de evitare a unei sarcini nedorite :... aveam o bază de pornire.

Bănuiesc că nici nu ați folosit asociat, nici măcar 4 metode de evitare a unei sarcini nedorite, pentru că nici nu le știți, și de aceia, nu exclud, că ești gravidă.
Îți pot spune că trebuie utilizate asociat cel putin 3-4 metode de evitare a unei sarcini nedorite, metoda cu prezervativul este total insuficientă.
Eu am făcut o pauză și am mâncat și intre timp ai și dat funda și nu cred că este vorba de o dereglare hormonală ci de o sarcină și de o menstruație falsă.
O menstruație de 3 zile -4 zile iar de pe 6 pe 9 este în limita normalului și se încadrează în cele 3-4 zile, cam cât au femeile în general menstruația.
Cea ce mă face să cred că este vorba de o menstruație falsă și de o sarcină este afirmația ta că ai spus că a curs o cantitate f mică de sânge menstrual, drept pentru care revin cu recomandarea să discuți cu un medic specialist și ăla să stabilească dacă ești sau nu gravidă.

| BEmanuel87 a răspuns:

Da, da. Ne ajuta sa stim si cate pastile de-a doua zi ai luat in alea 6 luni / daca folosesti pastile anticonceptionale etc. Pe de alta parte chiar nu ma ajuta sa stiu de cat timp ai o relatie cu iubitul tau. Ma interesa doar partea cu viata sexuala.

E prima oara cand ti se intampla asa ceva? Ai consultat un medic? Exista ceva ce stii sa fi facut (urmat tratamente, diete, donare sange - stiu eu?) care putea sa influenteze cumva ciclurile menstruale?

Intrebarile de tipul asta nu isi prea au rostul la "Dragoste si Sex". Ele ar trebui adresate categoriei "Medicina", sau, si mai bine, direct unui medic specialist.

Ma indoiesc ca ai o problema, iar daca ai ma indoiesc ca e serioasa. Succes!

| BEmanuel87 a răspuns:

Rusine. Inteleg. Cred ca ginecologul ala nu ar fi singura fiinta care te-a vazut goala, zau asa. Ba chiar ai fi mult mai imbracata decat de obicei. Mergi, domne, la medic

| Mocanu_Marius_1970 a răspuns:

Sa nu-ti faci probleme pentru ca menstruatia vine de obicei odata la 28 de zile, dar poate venii si la 25 de zile asta depinde si de felul de trai:stres, frig, probleme in familie etc....si poate tine intre 3 zile si 7 zile asa ca data cand vine nu e intotdeauna aceiasi asa ca important e sa-ti vina chiar daca uneori vine mai devreme sau alteori mai intarzie cate o zi sau doua.