| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Pe data de 19 mai am avut contact sexual cu prietenul meu iar pe data de 28 mai mi-a venit menstruatia. Tin sa precizez ca in aprilie am avut menstruatie pe 24. De atunci din mai nu am mai avut menstruatie. Eu am mai avut probleme de genul acesta si anume intarzierea menstruatiei si am fost la medic care mi-a prescris Duphaston pentru a-mi veni menstruatia. Inrebarea e: se poate sa raman insarcinata daca am avut menstruatie la 9 zile dupa contact? A fost si protejat. Ajutati-ma! Multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă a fost "protejat", cum spui ( bănuiesc că aţi folosit prezervativ şi l-aţi "verificat" după să nu fie rupt ), NU ai cum să fi însărcinată ( de la acel contact sexual )!

Ar TREBUI să mergi la ginecolog, să CERI să-ţi facă o ecografie vaginală şi una ovariană pentru a verifica starea ovarelor + uterului + trompelor uterine - deoarece aceste LIPSE ( repetate ) a menstruaţiei ( pe parcursul a numeroase luni ) NU sunt "normale"!

De asemenea, după Duphaston ar trebui să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale - deoarece acelea îţi REGLEAZĂ ciclul ( de obicei la 28 de zile, lunar ) - să CERI tablete Yaz ( după părerea mea sunt cele mai bune la ora actuală )!

2 răspunsuri:
| yasser25 a răspuns:

Da, se poate!

| CurC4 a răspuns:

Taratura mica :*