| AdinaAdina57439 a întrebat:

Bună! Am un ciclu regulat, pe data de 23 februarie a fost ziua ovulației și am întreținut relații sexuale cu iubitul meu. Pe 9 martie trebuia să îmi vină menstruația, însă nu mi-a venit nici până acum. În disperare, am făcut azi un test de sarcină și a ieșit negativ, la 4 zile de la data când trebuia să îmi vină. E normal să întârzie atât sau poate fi vorba de o sarcină? Vă rog să mă ajutați!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca hormonul hcg sa poata apare la analize.
Orice test facut inainte de 21 de zile este eronat si inutil.

In cazul tau, este asa:
23 feb +21 zile = 16 martie
Deci testuls e poate face DUPA 16 martie, fiindca cel fact azi este incorect si inutil.

| AdinaAdina57439 explică (pentru Violleta2022):

Dacă mi-a venit ieri, mai trebuie să fac testul după 16 martie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AdinaAdina57439):

Nu, nu mai trebuie.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru a afla ca esti/nu gravida, fa un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul act sexual. Testul de sarcina facut de tine data de 9 martie a fost facut degeaba.

| mi25 a răspuns (pentru Emilian65):

La facut pe data de 12, dar tot degeaba.

| AdinaAdina57439 explică (pentru Emilian65):

Dacă mi-a venit ieri, mai trebuie să fac testul?

| Crackman a răspuns:

Daca a fost neprotejat iti faci probleme, daca nu a fost doar intarzie de obicei max 10 zile