| Mihailescuioana29 a întrebat:

As vrea sa adresez o intrebare in special pentru fete.Va trebui sa merg la un control ginecologic si imi este foarte rusine, deoarece este prima data.
Cum sa scap de aceasta rusine? Stiu ca imi veti spune ca doctorul vede toata ziua asa ceva si ca este obisnuit, dar totusi este prima data si ma simt foarte nasol cand ma gandesc la ce urmeaza. Cred ca oricat de matura esti, la primul control ai emotii. Sunt constienta ca este necesar, dar din cauza rusinii am tot amanat. Va rog ajutati-ma sa fiu pregatita psihic pentru asta.
Multumesc tare mult! :*

Răspuns Câştigător
| Claudia333 a răspuns:

Lasa rusinea de o parte si va fi ok:*. iti va fi rusine pana iti vei lua inima in dinti si o sa te dezbraci si o sa te vada, doar un minut iti va fi rusine, dupa care o sa uiti de rusine pentru ca o sa fii concentrata pe ce se intampla. stai linistita, mergi fara grija si gandeste-te ca e important sa te duci la un control din cand in cand pentru sanatatea ta. iti urez bafta:*.

8 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Fii puternica. NU esti prima care calca pragul usii aleia!
O faci pentru tine.Nu trebuie sa iti pese de ce zice lumea. Nu ei te hranesc si iti sunt alaturi

| Oana92 a răspuns:

Ei, cred ca o sa te simti jenata si la al20lea control. Gandeste-ta ca e important pentru sanatatea ta sa mergi la control, o sa iti fie jena in acele momente, apoi pleci din cabinet si gata happy
Sanatate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cand am fost prima data am avut emotii, dar cand m-am urcat pe masa au disparut si nu m-a mai interesat. poate vei avea si tu norocul asta.

| ubox7007 a răspuns:

Gandeste-te daca ai fi fost baiat/barbat si marimea penisului fluctoa si in functie de cum este in mediul exterios si dupa cate de in singuranta te simti, da, un penis cand detinatorul este rusinat se mai micsoreaza un pic, asta in starea de "adormit" + ca oricum difera merimile(in general) mult mai mult ca la femei + ca daca doctorul care se uita la **** mea este femeie de varsta 30 de ani e cumva gen: la naiba, trebuie sa ma controleze ca pe un caine, mai ales ca la controlul prostatei iti baga un deget in fund. Deci se putea mai rau... nu e chiar asa bine sa te bucur ca daca erai X in anume situatie e mai rau, dar macar te mai fericeste :), desi nu e bine :| (eu ascult muzica care ma face sa uit de asta) https://www.youtube.com/......tps?/watch

P.S. Nu sunt fata, dar macar tie nu iti baga cineva un deget rece in fund ca sa iti pipaie prostata prin fund...
Oricum si daca vrei si daca nu, tot trebuie sa faci, gandeste-te in felul urmator :
De ce imi este frica?
Ce este frica?
Am de ales?
Exista consecinte care chiar ma afecteaza?

| Lawliet14 a răspuns (pentru ubox7007):

De ce ti-a verificat prostata? happy

| ubox7007 a răspuns (pentru Lawliet14):

Eu nu, dar stiu procedura big grin, in orice caz nu e chiar placut din cate am auzit de la uni care au facut-o.

| Mihailescuioana29 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri :*! Toti m-ati ajutat. Multumesc inca o data!

| multimeN a răspuns:

Gandeste-te mereu ca cat va dura acea perioada? 5-10 minute? Totul va continua sa exista iar cel mai probabil tu nu il vei mai vedea pe acel doctor vreodata, nu trebuie sa-ti fie rusine, nu ai de ce