| ▀♫Me AnGeL fOr EvEr♫▀ a întrebat:

as vrea sava intreb pe cei care stiti de cate ori se hraneste un pui de catel? am un catelus care are aprox 3 saptamani, il hranim cu biberonul si nu stiu cam de cate ori ar trebui sa'l hranesc si in ce cantitati? dau fundita.scuze ca am pus intrebarea la aceasta categorie dar este cea mai vizitata.mersi pentru rasp

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Salut. Obligat, trebuie dus la veterinar, pentru vaccin. Trebuie hranit de sase sapte ori pe zi, dar numai odata pe zi cu lapte, si acela diluat. Trebuie hranit, cu supe, de zarzavat, carne de vita fiarta si taiata marunt, marunt. In supa pune-i os de vita, care sa aiba si maduva. Sa nu se hraneasca cu dulciuri, ciocolata. Sub nici o forma. Sa-ti, traiasca si sa se faca mare si voinic. Cei care au caini, de regula sunt oameni deosebiti, si sensibili. Bravo. Pa

| cosmina16 a răspuns:

Www.animalutze.com

vei gasi aici multe detalii si vei da de niste oameni cu experienta:p

intra in forum:p

| Sweet00gum a răspuns:

O data la 2 ore happy... dar zic sa te duci la un veterinar

| pink_sunshine a răspuns:

Cam de 3 ori pe zi dar sa nu ii dai foarte mult ca acum e micut si el manaca oricat ii dai.sa ai mare grija de el si sa iti traiasca!

| DemiLovato_3541 a răspuns:

Un pui de catel are nevoie de multa atentie si grija, mai ales cand e vorba de hrana. Asta necesita din partea ta putina rabdare si perseverenta, dar merita: vei avea mai apoi un caine afectuos si sanatos.Catelusul tau va avea nevoie de o dieta usor digerabila pentru ca organismul lui sa absoarba toate substantele nutritive. De asemenea, trebuie ca mancarea sa-i placa pentru ca s-o manance in intregime. Iata de ce este cu adevarat important ce-i dai sa manance!

Catelusii cresc foarte repede si au nevoie de un nivel mai mare de energie pe care sa-l ia din hrana.

Avand in vedere ca stomacelul puilor este foarte mic, acestia vor trebui sa-si ia tot spectrul de substante nutritive dintr-o cantitate mica de hrana.

Boticul puilor este de asemenea mic, ceea ce inseamna ca hrana trebuie sa fie facuta special pentru ei.

Un alt aspect important de retinut: cantitatea de hrana care poate sa difere in functie de rasa cainelui si poate depinde si de tipul de hrana - umeda, uscata sau combinata. O nutritie corecta este absolut necesara pentru sanatatea puiului tau. Unii stapani prepara hrana in casa pentru cainii lor, fara sa stie ca este foarte dificil chiar si pentru un crescator sa obtina o hrana echilibrata din punct de vedere nutritiv. Iata de ce este o idee buna sa-ti obisnuiesti cainele inca de mic sa manance hrana specializata.

Nu toate marcile de hrana uscata sunt la fel de bune pentru cainele tau. Exista mari deosebiri de calitate intre ele, de exemplu pasiunea si stiinta folosite in alegerea ingredientelor si elaborarea retetelor in concordanta cu necesitatile nutritionale si de gust ale cainilor. Sau dezvoltarea de tehnologii de fabricare ce pastreaza bine calitatile biologice ale ingredientelor.

Daca vrei sa ai un caine in stare fizica si mentala optima, trebuie sa-l hranesti numai cu hrana specializata de calitate.Hrana uscata Pedigree® Junior este completa, echilibrata si usor digerabila, continand calciu, fosfor si alte ingrediente esentiale care-i ofera puiului tau cea mai sanatoasa dieta. Noua formula are un continut ridicat de proteine (30%) pentru muschi puternici. Granulele maro sunt facute din carne delicioasa de pui, foarte apreciata de catelusi, iar granulele albe sunt din orez, ceea ce inseamna fibre usor de digerat. Mai mult, hrana uscata Pedigree® Junior are si alte avantaje practice: este mai economica, nu necesita refrigerare si se poate pastra o zi intreaga in vasul de mancare.

Hrana uscata Pedigree® Junior are un continut caloric ridicat si este bogata in toate substantele nutritive care asigura o crestere sanatoasa:

*
proportia corecta de calciu si fosfor ajuta la intarirea dentitiei si a sistemului osos.
*
o combinatie unica de antioxidanti ajuta la intarirea sistemului imunitar.
*
un continut ridicat de proteine din carne (30%) ajuta la dezvoltarea corespunzatoare a tesutului muscular.
sper sa te ajute fundita:X Nam nicuna plzzz.