| ingerashhhh a întrebat:

astazi sunt in prima zi in care trebuia sa imi vina menstra. Pana azi am facut 2 teste de sarcina unul in ziua 21 de la ultima menstruatie-a iesit foarye foarte slab pozitiv, se vedea doar un pic, la doua zile am mai facut unul era liniuta aia putin mai roz, azi dimineata, menstruatie nu mi-a venit, desi mereu la 27 de zile aparea, dimimeata de obicei. Am facut un test si a iesit tot pozitiv, liniuta inca putin s-a inchis la culoare, dar tot e deschisa in comparatie cu linia de control. Imi doresc tare mult un bebe. Cand pot sa merg la doctor, sa-mi dea un rezultat bun, adica realizez ca e devreme si mi-e frica sa nu se vada nimic si sa ma dezamagesc. La cate saptamani de la ultima menstra se vede embrionul? Este in regula liniuta asta asa slab vizibila?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Emvrionul se vede cam la 8 saptamani de la ultima menstra. dar la 6 saptamani se poate vedea sacul embrionar (e primul semn de sarcina, dar numai 90% din sacii embrionari vor avea si bebe, restul vor fi eliminati)

| corbulalbrosu a răspuns:

Nici un medic ginecolog nu considera concludent rezultatul si din acest motiv nu va lua in considerare testul efectuat acasa pe baza urinei. Te va indruma obligatoriu sa iti faci testul de determinare a hormonului de sarcina hCG in sange, printr-o analiza efectuata intr-un laborator de analize medicale, acesta fiind singurul care intotdeauna indica fara gres cu o precizie de peste 98% daca este prezenta sau nu sarcina. Nici un medic nu va putea sa-ti spuna ceva concret in lipsa acestei analize. Embrionul apare in saptamana a 6-7-a de sarcina avand marimea unu sambure de mar si o greutate de circa 1 gram si din acest motiv poate fi identifica foarte greu chiar si de un medic specialist care are in dotare un ecograf foarte performant. Sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

S-ar putea sa fii gravida, dar mai asteapta cateva zile si consulta un medic ginecolog care-ti va spune daca esti sau nu gravida. Daca esti gravida, sa fii sanotoasa si sa te bucuri impreuna cu sotul tau de cele mai frumoase momente ale aparitiei celui mic.

| sofisis a răspuns:

Este in regula!
Daca nu erai gravida linia aia era inexistenta. Aparitia ei, indiferent de gradul de roz, indica un test POZITIV!
INDIFERENT CAT E DE STERS SAU NU ROZUL.
Ma repet pentru a mia oara.
Indicat e sa te duci dupa 6-7 saptami incolo la eco. E posibil ca mai devreme sa nu se vada. Desi daca aparatul e performant si medicul bun, poate vedea si mai devreme.
Dar ti-am mai zis...du-te la spital si fa-ti la sange. E cel mai sigur si poti face mult mai repede decat ecografia.