| ingerashhhh a întrebat:

ajutati-ma va rog, am facut doua teste de sarcina, unul in ziua 21 de la ultima mestruatie si altul peste 2 zile. ambele am iesit pozitive, dar liniuta aia, a doua e de un roz deschis de tot. Credeti ca sunt insarcinata? imi doresc din tot sufletul si eu si sotul meu un bebe!

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Da, esti. Nu conteaza cat de deschisa e liniuta aia. Daca se vede chiar si putin, testul e pozitiv.
Felicitari.
Pasul doi, suni urgent la un gineolog si te programezi pentru confirmare de sarcina si luat in observatie.

| ingerashhhh explică (pentru sofisis):

Dar nu e inca prea devreme? Teoretic, ar trebui sa-mi vina pe data de 30.

| sofisis a răspuns (pentru ingerashhhh):

Testele de sarcina, amandoua, sunt pozitive. Teoretic deci nu mai are ce sa iti vina. Poti merge la spital sa faci test de sange pentru a fi 100% sigura. Desi testele astea nu arata pozitiv fals. Doar negativ fals. Si au fost 2.
Daca ultima menstra ai avut-o pe 30 decembrie, ai undeva la 3-4 saptamani de sarcina.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca testul de sarcina a fost efectuat dupa trecerea a 21 de zile din momentul inceperii ultimei menstruatii avute, rezultatul obtinut trebuie privit cu o anumita precautie, neincredere deoarece daca este vorba de un test pe baza de urina, atunci a fost realizat cu mult inainte de termenul la care se poate efectua un test al carui rezultat sa poata fi considerat corect/valid. In ziua a 23-a a ciclului menstrual, adica in a 8-9-a zi dupa data teoretica a ovulatiei, singurul test corect este cel realizat pe baza unei analize de sange, efectuat intr-un laborator de analize medicale. Doar rezultatul obtinut printrun astfel de test, indica intotdeauna fara greseala cu o precizie de peste 98% existenta hormonului de sarcina hCG in sange si din acest motiv este singurul rezultat luat in considerare de orice medic ginecolog. Probabilitatea de a fi insarcinata exista in cazul in care ati intretinut relatii sexuale neprotejate in perioada optima, fertila insa rezultatul testului executat nu este concludent deoarece testul pe baza de urina pentru a avea un rezultat corect se poate face doar in momentul in care inceperea menstruatiei intarzie cu mai mult de 7 zile. In acest moment se poate efectua doar test pe baza analizei de sange. Milta sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca esti gravida. Sa fiti sanatosi si sa aveti grija maxima de cel mic!

| simpluone a răspuns:

Felicitari! Culoarea este pala datorita concetratiei mici pe care o ai fiind inca devreme sau din cauza reactiei mai lente. Prima liniuta este de test si mai conturata deoarece intra in reactie rapida cu o alta substanta pe care o ai din belsug happy

| vioricavio a răspuns:

Nu pot spune decat "Felicitari"! happy