| Madalina145 a întrebat:

Azi am facut dragoste cu iubitul meu si a terminat in mine. Oare raman insarcinata?
P. S. Am 18 ani.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca exista aceasta posibilitate de a se naste o sarcina din moment ce este indeplinita cel putin una dintre cele 2 conditii obligatorii si anume ca sperma sa fie ejaculata in vagin. Insa trebuie sa fie indeplinita si cea de-a 2-a conditie obligatorie si anume ca in momentul respectiv in trompa uterina sa existe un OVUL VIABIL sau ca sperma sa fi ajuns in vagin intr-una dintre cele 2-3(4) zile de dinaintea zilei de ovulatie, adica intr-una din zilele PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual. Daca sexul a avut loc in cele 2-3(4) zile ale perioadei fertile probabilitatea de a se putea forma o sarcina este cu atat mai mare, de circa 75-85%, cu cat sexul s-a produs mai apropiat de ziua de OVULATIE. Insa in cazul in care sperma a fost ejaculata in vagin in orice zi din afara perioadei fertile, probabilitatea de sarcina este teoretic de 5-10% daca sexul a fost intretinut inainte de perioada fertila, si devine 0% adica IMPOSIBILA daca s-a produs in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual (zilele de dinainte de menstruatie). Multa sanatate!

25 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De ce nu v-ati protejat?! Daca el e tantalau, tu, de ce nu iti respecti corpul si aparatul reproducator, care te va face mama intr-o zi?! El daca dispare ca Ghita si tu ramai cu ochii in soare si cu burtica, mai ales daca mai ai de dat si bacul?!
Fetele, inainte de a-si lua bacul, ar trebui sa faca doar Petting, daca nu vor sa faca doar protejat! Gandeste-te foarte mult la cat de mult tine la tine si cat de mult te respecta, daca te expune la asa riscuri!
Fugi la medic!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PsihoSex):

Nu speria fata. Sarcina nu se formeaza chiar atat de simplu si usor. Unii lucreaza din greu multa vreme fiindca probabilitatea de a "nimeri" exact acele 2-3 zile fertile din cele 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual este de doar 7-10% /ciclu.

| PsihoSex a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stiu, colega, si nu vreau sa o sperii deloc, doar sa o cosntientizez. Nu demut am aflat iar, ca in interior si conditii optime, "ala micu" traieste si sta la panda si pana la 5 zile!
Am avut o prietena doctorita, intrata a 3-a la Medicina in comunism, si a ramas gravida fix in mijlocul ciclului ( nu cu mine, ci mai tarziu ).
Toata lumea trebuie sa inteleaga ca, in cazuri din astea, nu e ca si in cazul 2+2 egal numai 4!
Natura vrea cat mai multi bebey!
Singura, cumva, consolare, pate fi aceea ca, spune folclorul, copiii nedoriti/neplanificati, ies cei mai frumosi. Si mai trebuie adaugat si ca, daca se face avort la prima sarcina, exista riscul foarte mare de a nu se mai lipi o sarcina foarte mult timp, sau deloc, si trebuie apelat la fertilizare in vitro, sau la mama purtatoare!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PsihoSex):

In privinta pericolului la care s-ar expune femeia in cazul avortarii asistate, este complet falsa si eronata urmatoarea afirmatie : ""Si mai trebuie adaugat si ca, daca se face avort la prima sarcina, exista riscul foarte mare de a nu se mai lipi o sarcina foarte mult timp, sau deloc, si trebuie apelat la fertilizare in vitro, sau la mama purtatoare! "" Pentru a nu exista sau persista o informatie gresita in cazul celor care vor citi respectiva afirmatie trebuie stiute urmatoarele : 1. ) In cazul avortului medicamentos teoretic NU nici un risc de natura celei prezentate. 2.) In cazul avortului prin suctiune/aspirare (cu aparat de suctiune) probabilitatea de a fi ranit uterul este de maxim 5%, insa in cazul in care medicul este experimentat nu se poate produce asa ceva mai ales in cazul in care se foloseste si o microcamera. 3. ) Provocarea unor rani care sa produca perforarea uterului (insa in cazuri extrem de rare) se pot produce doar in cazul avortului chirurgical clasic prin chiuretare. Atat avortul chirurgical cat si cel medicamentos, efectuat in primul trimestru pana la vrsta de 12 saptamani a sarcinii, indiferent daca este vorba de prima sau una ulterioara, este foarte bine tolerat de corpul uman si se poate afirma fara a gresi ca practic operatia de avortare seexecuta aproape intoate cazurile fara riscuri are extrem de putine efecte asupra fertilitatii ulterioare. Doar in cazul in care avortul este efectuat in al doilea trimestru de sarcina (cu aprobare speciala), pot exista riscuri de pierdere a fertilitatii si chiar si un anumit risc de mortalitate in cazul unor sarcini mult prea avansate. In consecinta nici nu poate fi vorba de cele prezentate de tine in acel comentariu (nefericit, inexact, gresit) de final.

| Madalina145 explică (pentru PsihoSex):

Pai noi chiar ne dorim un copil, aata este ideea
Si eu bacul nul voi da

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Madalina145):

Nu este prevazuta obligativitatea expresa de a te prezenta sa sustii examenul de bacalaureat. Este pur si simplu la libera ta alegere/hotarare, deoarece la coada maturii si printre cratite se poate trai si fara examenul de maturitate. Pacat de cei 4 ani de liceu, deoarece in cazul tau sunt ani irositi absolut inutil. sad

| Madalina145 explică (pentru corbulalbrosu):

Asta este alegrea mea... Sa imi fac o familie cu baiatu acesta.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca aveai 18 ani ai fii stiut ca sexul neprotejat inseamna si o posibila sarcina sau contaminare cu boli venerice.
In cazul asta, vezi tu daca-ti vine menstra, daca nu-ti vine... poate vine barza peste 9 luni.

| Madalina145 explică (pentru Violleta2022):

Nu am pus întrebarea ca si cand nu as fi stiut. Doar ca noi ne dorim in copil si de aceea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madalina145):

Wow, iti doresti copil la 18 ani?
Grabita mai esti! dar nah, poate te interesezi cum este cu perioada fertila si restul, macar stii cu sigurnata ca nu ratezi ovulatia!
Eu iti doresc sa ti se implineasca visul si mizand pe faptul ca ceea ce le doresc altora li s eimplineste, cred ca in urmatoarele cateva luni, veii fii si gravida!

| Madalina145 explică (pentru Violleta2022):

Mie imi vine normal menstruatia pe data de 15 si imi tine o saptamana, cand ar trebui sa fie perioasa fertila?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madalina145):

Ai 18 ani, te pregatesti de o sarcina si habar nu ai cand este perioada ta fertila?
Uite aici un calculator de ovulatie si fertilitate:
http://www.copilul.ro/calculatoare/calculator-perioada-fertila.html

Poate ar trebui sa te gandesti bine, daca nu vrei sa fii toata viata casnica si sa astepti salariul d ela barbat, ca sa-ti cumperi ceva ce-ti place.
Ca de angajat, nu te mai angajeaza nimeni cu liceul neterminat.
Poate asta ar trebui sa fie prioritatea ta in viata, nu copii, ca pana la 50 de ani ai timp sa faci 20 de copii!

| Madalina145 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu pun unghii unghii cu gel si na am o sursa de venit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madalina145):

In cazul asta poate ar fi bine sa te preocupe terminarea liceului si gasirea unui job mai bun, decat sexul si copii ca sa ramai acasa toata viata, ca o casnica.

| mihai69 a răspuns:

Ai 18 ani și n-ai habar cum se fac copii! Bravo! vai de capul copiilor pe care-i veți avea...

| vocea a răspuns:

Daca si-a dat drumul in tine fara sa aveti prezervativ, atunci o sa ramai insarcinata.

| Alicezzz a răspuns:

Da si nu! Cat timp nu dai detalii cand ai avut menstruatia, cat dureaza etc! Asteapta 21 de zile de la acest ultim contact neprotejat si fa-ti testul de sarcina!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Daca esti in perioada fertila si ati facut-o neprotejat...vei vedea dupa noua luni.

| 私は日本が大好き a răspuns:

Ati folosit prezervativ? Da, exista aceasta posibilitate, poti sa faci un test de sarcina ca sa fii sigura

| Madalina145 explică (pentru 私は日本が大好き):

Am facut si mi-a iesit negativ. Dar trebuie sa-mi vina ciclu pe data de 15 si mia întârziat pana acum, niciodată nu am patit asa

| 私は日本が大好き a răspuns (pentru 私は日本が大好き):

Fa-l dimineata,ai stari de greata,ameteli,dureri de cap? Mai bine mergi la ginecolog,el iti va da un raspuns corect,sa ai grija de tine,iar daca Doamne fereste ai ramas,nu avorta,se considera crima,poti sa il dai spre adoptie, sau poti discuta cu mama ta despre aceasta situatie, eu nu stiu ce raspuns sa-ti dau, dar totul va fi bine, nu te mai stresa asa mult. cu asta pentru ca iti faci mai rau.Ginecologul e singura optiune care mi se pare sigura, sa ai grija de tine si multa bafta :} :3 P.S sa-mi spui cum a mers!

| Madalina145 explică (pentru 私は日本が大好き):

De o saptamana miau intarziat si problemele, dar daca nu imi vin pana saptamana care vine o sa fac iar un test, si daca va fi sa fiu insarcinata nu o sa avortez, etc. O sa-l pastrez

| ceciliastefanescu2000 a răspuns:

O sa vezi in 9 luni

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ceciliastefanescu2000):

O eventuala sarcina "se vede" mult mai devreme, dupa trecerea a doar maxim 2-3 saptamani. Ca fata ar fi trebuit sa stii cel putin chiar si atat. happy

| Adrenalinata a răspuns:

Da