| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Cat de sigura este pastila de a doua zi Escapelle? (am luat-o la jumatate de ora dupa contactul sexual)
Sunt normale acele sangerari la cam 5 zile dupa ce am luat-o, tinand cont ca menstruatia mi-a venit pe 26 iulie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei aproape intotdeauna cu rare exceptii, majoritatea femeilor care au folosit pastila contraceptiva, dupa ce trec circa 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare cantitativ destul de slaba de sange rosu care se poate manifeste in medie jur de 1-2 zile si foarte rar mai multe zile. Respectiva sangerarea reprezinta in realitate un efect advers de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva, care actioneaza asupra organelor reproducatoare si produc de regula efecte de dereglare semnificativa, grava sau chiar severa a activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu treaba. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv/a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind sigur in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment al menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Iar in cazul in care pornirea menstruatie s-ar putea sa se amane mai mult de 21 de zile, in acel caz raspunsul il ofera testul de sarcina. Pana una alta : Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2 a fost folosita cu 1-3 zile inainte de ziua/data in care urmeaza sa se produca OVULATIA, atunci eficienta ei va fi maxima. Deci daca este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, sex neglijent. etc.) eficienta pastilelor Escapelle/Postinor2 este apreciata ca fiind de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat :
- In termenul de 0 - 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49 - 72 ore - are o eficacitate de 58%. Posibilitatea de a nu elimina/de a ramane sarcina, poate sa se produca doar in cazul in care sarcina exista/era deja formata in momentul administrarii pastilei contraceptive.
In cazul in care din motive obiective sau chiar si subiective, nu a existat posibilitatea sa fie administrata o pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2 in primele 2 zile de dupa intretinerea sexului cu probleme, se recomanda folosirea pastilei AVORTIVE ellaOne (de a 5-a zi) care are eficienta maxima de peste 95% si dupa trecerea a 110-120 de ore. Multa sanatate!

| Goete a răspuns:

Escapelle face sigur avortul, este o pilula care UCIDE. Deci daca intrebi cat de sigura e pentru sanatatea ta... intreaba-te inainte de a recurge la ea.
Sunt "normale" sangerarile, ca si alte superbe efecte secundare.

| Ale5184 a răspuns:

Avand in vedere ca ai luat pastila la jumtate de ora nu ar trebui sa iti faci griji. Eu stiam ca daca ai sangerari si nu esti aproape de menstruatie, e din cauza faptului ca elimina ceea ce in viitor s-ar fi numit copil. Totusi, nu ar tebui sa fie abundente si culoarea ar trebui sa fie diferita. A ejaculat in tine? Sau ai luat pentru ca te-ai speriat?

| Maya1512 a răspuns (pentru Ale5184):

Am avut impresia ca a iesit pe la capatul prezevativului. Nici nu stiu daca e posibil asa ceva. Cand a scos-o mi s-a parut ca e pana sus sperma in prezervativ si eu aveam ceva alb in jos de vagin (cum ar veni intre vagin si anus) si nu stiu daca era secretie de la mine sau era sperma. El zice ca nu a iesit.