| mirela2843 a întrebat:

Ce e de facut cand parintii intervin in relatia celor doi? O prietena are aproapte 18 ani iar baiatul 27, sunt impreuna de 2 luni. Mama fetei nu este de acord cu relatia celor doi din cauza diferentei de varsta, necunoscandu-l pe baiat, iar tatal nu stie de relatie, fiind mai sever. Ce i-ar putea spune mamei sa-l accepte pe baiat? Ea tine la el enorm si plange mereu. Mi se rupe sufletul cand o vad asa. Cateva sfaturi va tog!

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sa il invite pe baiat acasa la ea, asa mama ei il va cunoaste si poate isi schimba parerea despre el

| Ofiintă a răspuns:

Buna,

Doar 2 luni de relatie! In acest timp scurt nu se pot declara a fi cei mai siguri pe ei.
Eu propun ca cei doi sa-si vada de relatie, intre timp si parintii se vor obisnui cu situatia!

| DANyi a răspuns:

Cunosc si eu un caz asemanator. Eu sincer nu prea incurajez implicarea parintilor decat in situatii mai "delicate" daca imi permiti sa le spun asa. Ei bine, eu nu cunosc situatia exacta in care se afla prietena ta, asa ca dupa parerea mea, mama trebuie sa il cunoasca pe acel baiat si abia apoi sa ia decizii. Numai bine!

| Azµre a răspuns:

Cred și eu la diferența asta de vârstă, sunt pro părinți!

| h3r a răspuns:

Ți se rupe de tine, nu?
Stai să vezi când află tatăl...
Ești conștientă că inculpatul tău va purta curând haine tip zebră?
În ziua de azi pentru mulți e foarte fain și foarte la modă.

| Oana92 a răspuns:

Cel mai normal ar fi sa il prezinte parintilor pentru a-i convinge ca baiatul e ok. Si daca nici asa nu merge, dar relatia lor e ok si fara probleme atunci sa plece cu el, ca doar e majora!

| Cristiann25 a răspuns:

Eu cred ca acesti parinti sunt batuti in cap sincer! Eu unul nu as putea sa ma insor si sa am niste socrii asa! Asta e fete sunt cate vrei pe pamantul asta nu trebuie sa-ti strici unica viata pe care o ai cu niste oameni de nimic! Iti dai seama probabil si tu si toti cei care citesc cat de prost se simte baiatul cand stie ca ai ei nu sunt de acord cu el?! Fara suparare dar mai bine isi cauta alta fata decat sa il streseze niste nebuni! Te pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Păi nici eu nu aş fi de acord sincer, e prea mare diferenţa de vârstă totuşi.
Te pup!

| Xenya a răspuns:

Buna!
Nu vreau sa fiu rautacioasa dar zau ca mi se pare cam mare diferenta de ani dintre cei doi.Baiatul la 27 ani are altfel de asteptari si pretentii de la partenera de viata"daca ma intelegi ce vreau sa spun".
In cel mai bun caz baiatul poate sa vina la fata acasa si sa discute despre aceasta aceasta situatie cu mama ei.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Adevaratii parinti isi doresc sa isi vada copii fericiti si cat mai feriti de rele. Este normal aa nu aprobe o relatie despre care crede ca nu ii este benefica fetei. El este un barbat in toata firea, ea este inca o copila (chiar daca are 18 ani) lipsita de experienta si judecata logica. Spune-i si ei sa se gandeasca un pic mai mult la aceasta diferenta, daca se vede in viitor cu el, cand ea o sa isi doreasca sa treaca prin toate experientele tineretii iar el va fi deja obosit si plictisit de toate. Sa se gandeasca la faptul ca isi face mama sa sufere..ca baieti mai sunt dar parintii sunt unici. Viata nu e ca in telenovele unde protagonistii isi lasa famiile pentru persoana iubita cu care se dovedeste ca vor trai fericiti pana la moarte. Familia e singura care ii va sta alaturi indiferent de situatie..in timp ce acel barbat e posibil sa caute doar o distractie. Daca totusi este sigura de sentimentele lui, cred ca ar trebui sa insiste pe langa mama ei ca macar sa il cunoasca pe barbat. Chiar daca va fi in continuare impotriva relatiei, va fi placut surprinsa de initiativa fetei de a o introduce in viata ei personala si va avea mai multa incredere in ea pe viitor.

| 26Geo a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Da,ai perfecta dreptate LadyCharm.Da-mi voie te rog sa adaug ceva,problema nu este tatal fetei,problema este mama,daca baiatul va trece testul mamei,atunci si tatal va fi de acord cu relatia, cat despre diferenta de varsta, nu cred ca asta e o problema asa mare, problema e ca ei sa se inteleaga si sa se iubeasca, e tot ce conteaza.Bafta.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru 26Geo):

Adevarat. Fara sa il cunoasca mama a judecat ca nu e bun pentru odrasla ei. ceea ce nu e neaparat gresit. Ca orice mama ea vrea doar sa isi protejeze puiul.Se poate ca omul sa tina la ea in cele din urma

Răspuns utilizator avertizat
| anonima1995 a răspuns:

Diferenta de varsta nu este exagerata. Sunt numai 2 luni de la relatie, inca nu se cunosc atat de bine, dar toate vin cu timpul. Parerea mea este ca nu ar trebui sa renunte la relatia lor. Prietena ta ar trebui sa vorbeasca cu iubitul ei si sa il roage sa vorbeasca cu mama ei, sa ii zica sa nu isi faca griji, ca nu are de gand sa isi bata joc de ea, ca tine la ea si ca are nevoie de aprobarea dansei si sa ii ceara mamei fetei sa ii dea o sansa sa il cunoasca si sa vada ca nu e un pericol pentru fata ei. Daca nici asa nu merge, ar trebui sa se intalneasca in secret o perioada de timp pana se linistesc apele.

| JOSTICK123 a răspuns:

Pai convinge parintii, dar incearca ar trebui mai intai ca mama sa faca cunostinta cu baiatul, sa ii aduca flori, ciocolata si alte cadouri, eu zic sa inviti ambele familii la o cina si vedeti ca parintii sa fie bine dispusi