| caminaun a întrebat:

Buna comunitate!
Sunt cu prietenul meu de 1 an si aproape 3 luni si vreau sa va cer un sfat pe tema aceasta. Eu nu ma mai simt atrasa de el din niciun punct de vedere, si am incercat sa-l iau usor, sa-i zic ca nu mai vad rostul acestei relatii, si el de fiecare data incepea sa planga si ma implora sa nu ne despartim. Mie mi se rupea inima cand il vedeam ca plange si ramaneam cu el.
Pe langa toate astea, se enerveaza super usor si tipa la mine.
Si mi-a cam ajuns... insa stiu ca daca pomenesc ceva de separare incepe sa planga si sa se roage de mine sa nu ne despartim.
Un sfat? Ati fost si voi in vreo situatie asemanatoare? Cum ati procedat?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cel mai bine îi spui direct că nu mai simți nimic și că ăsta e adevărul, așa luându-l ușor mai mult rău îi faci. Spune-i adevărul. Oricum nu trebuia să te arunci așa într-o relație fără cap și fără să iubești.

| sabin89 a răspuns:

In general, e bine sa manifestam empatie, compasiune. Dar sunt situatii, cum e cea pe care o prezinti, in care trebuie sa manifestam... fermitate. Cred ca intelegi ce vreau sa spun. Stii cum a zis Creanga: "Mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima". Cam asa e treaba. Ii spui gata! si gata sa fie. O sa planga si o sa-i treaca; doar n-o sa planga toata viata; isi va gasi alta. Sa continui relatia asta este daunator pentru amandoi: Tie nu iti face bine, ca stai agatata undeva unde nu-ti e locul si pierzi timp pretios in care ai putea fi cu o persoana potrivita; si nici el nu poate fi cu adevarat fericit, simtind ca relatia e oarecum fortata si ca mai devreme sau mai tarziu se va incheia.
Da tu dovada de luciditate si, de ce nu, putina maturitate.

| R0R0 a răspuns:

Nici nu ii mai spune de despartire. Ignora-l. Doar nu o sa il dadacesti. CEL mai naspa lucru e sa vezi un barbat plangand.

| ywar a răspuns:

Draga caminaun,
dragostea a fost lasata pe pamantul asta de Dumnezeu pentru a o purta prin lume si de a ne bucura de ea in fiecare clipa a existentei noastre. Tu iti schilodesti sufletul intr-un mod in care peste ani poate vei avea nevoie de terapie ca sa iti revii. Dragostea nu-i echivalenta cu mila. Pentru mila (compasiune) a fost lasata empatia. Poate ca e prea sofisticat ceea ce spun eu, dar...
daca tu o lungesti nu faci decat sa iti faci rau cu manuta ta si (ghici ce?) si lui ii faci la fel de mult rau. Uneori trebuie sa suferi, sa dai in schimb pentru a primi altceva mai bun. Este legea nescrisa a omenirii, acel principiu al actiunii si reactiunii pe care oamenii il uita sau chiar il ignora, intrebandu-se apoi de ce se intampla unele lucruri.
Ca un corolar al celor spune mai sus, te rog ia in considerare sa pleci din aceasta relatie (oricat de greu ti-ar fi), sa stai o perioada singura, sa iti regasesti placerile de odinioara (nu te gandi la prostii happy ), sa te linistesti si abia apoi sa incepi sa cauti. El te va cauta, in mod sigur. Exista aplicatii garla de blocat apelurile, astfel incat cel care suna sa primeasca reject automat. E dur ceea ce scriu, dar asta te va ajuta sa gasesti calea cea buna.
Iti doresc tot binele din lume.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Omul a cam uitat de cuvantul "barbat". Inteleg de ce nu mai esti atrasa de el.Propun sa il lasi, cine are nevoie de pierzatori si imploratori?

| Pardelian a răspuns:

Nu mai are rost sa o taraganezi fara rost ce-i gata e gata. Nu-i mai raspunde la tel daca nu vrei sa-l vezi plangand

| devil32angel23 a răspuns:

Buna daca nu te mai simti atrasa de el spune-i in fata ca nu mai simti nimic pentru el. De ce sa stai cu o persoana pe care nu o iubesti. Indiferent de ce reactie are ca plange ca tipa tu sa i spui adevarul doare dar trece mai tarziu o sa iti multumeasca

| roxana22roxi22 a răspuns:

Buna parerea mea este sa vorbiti clar pe tema aceasta daca tu nu te mai simti atrasa de el atunci nu mai are rost sa continuati aceasta relatie