| UnCorazonLocoooo a întrebat:

Buna :d
Ma plictiseam si mi s-a dus gandul spre un anumit subiect. As vrea sa stiu care e parerea voastra despre asta.
Ei bine, ce semnifica dragostea de fapt? Oare nu este ceva care iti ofera cateva clipe de fericire, pacalindu-te pentru a te prinde in vraja ei, dupa care te pune sa platesti acele putine clipe de fericire cu de o suta de ori mai multe clipe de suferinta?straight face
Ce parere aveti? V-ati gandit vreodata la asta?

Răspuns Câştigător
| Adiiiina a răspuns:

Dragoste=Fericire=Iluzii=Suferintahappy!

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In afara de probleme si batai de cap nu stiu ce poate aduce dragosteathinking Sufera cel care se implica total intr-o relatie, se arunca cu capul inainte, uitand de fapt ca un strop de ratiune la momentul potrivit te scuteste de multa suferinta dupahappy

| Micheline a răspuns:

Iubirea nu este egala cu suferinta. Iubirea este bucurie.Este probabil cel mai frumos dar pe care l-am primit de la Dumnezeu, si pe care la randul nostru trebuie sa-l daruim. Uneori iubim pe cine nu trebuie si probabil de aici apare si suferinta.Cand alegem cui trebuie sa daruim iubirea noastra trebuie sa gandim cu inima si cu sufletul, nu cu capul. Dragostea nu te prinde in vraja ei, tu te bagi in "vrajile"altora. Un alt motiv pentru care suferinta este de multe ori prezenta dupa o iubire este si aceea ca majoritatea oamenilor iubesc trupul si nu sufletul. Dragostea cere sacrificii. Cei care au iubit intr-adevar nu sufera dupa despartire ci se bucura. Vorba aia "Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat"."Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poarta cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată."

| roxcrisify a răspuns:

Pai nu stii cum e? dragoste=suferinta si cand iubesti suferi, funda?:*

| Adiiiina a răspuns:

Cuvântul dragoste poate avea două sensuri absolut diferite – nu doar diferite, ci diametral opuse. Un sens, este dragostea ca o relaţie; celălalt este ca o stare de a fi.
laughing si gata