| Lond12Tube a întrebat:

Daca am făcut sex prima zi dupa terminarea menstruației pot rămâne însărcinată? Help plssss

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este cel ca bineinteles ca DA, fiindca o sarcina se poate forma este adevarat ca doar uneori adica extrem de rar si in urma unui sex neprotejat intretinut in timpul zilelor de menstruatie. Insa acest lucru se poate intampla numai in cazul in care sunt intrunite anumite conditii aparte absolut obligatorii si necesare care sa favorizeze sau sa faciliteze formarea unei sarcini in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate si finalizate cu ejacularea spermei IN VAGIN in timpul zilelor de sangerare menstruala. Posibilitatea precizata poate deveni reala/efectiva numai in cazul in care ciclul menstrual este unul extrem de dereglat/neregulat ori in cazul in care ciclul tau menstrual este de tip regulat dar are cea mai scurta lungimea posibila d.p.d.v. medical, adica cea de 21 sau 22 zile. Numai intr-o asemenea situatie se poate intampla ca un OVUL VIABIL sa fie eliberat din foliculul ovarian cel mai devreme posibil si anume in a 7-a sau a 8-a zi a unui astfel de CICLU MENSTRUAL. In consecinta reiese ca intr-o asemenea situatie PERIOADA FERTILA a unui ciclu scurt de 21/22 de zile va incepe din a (2)3-a ori din a 4-a zi, adica inca din timpul zilelor de inceput ale menstruatiei. In concluzie formarea sarcinii devine POSIBILA si realizabila numai in cazul in care este vorba de cele mai scurte cicluri menstruale posibile d.p.d.v. medical, adica de 21 sau de 22 de zile. De asemenea producerea unei ovulatii atat de devreme adica incepand cu a 7-a zi aciclului menstrual (cel mai devreme posibil d.p.d.v. medical), se poate produce in cazul in care apar dereglari hormonale de moment deosebit de grave, sau intense. Insa de regula in cazuri ca si cel prezentat de tine, atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina se poate aprecia ca fiind atat teoretic cat si practic aproape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| petitconseil a răspuns:

Nu poti rămâne însărcinată.De facut sex e usor, mai greu e sa te documentezi, nu-i asa? Ia si te documentează întâi sa nu te trezești cu surprize dupa aceea sau sa stai mereu in stres si pe ghimpi, ca ai rămas sau n-ai rămas.

| Lond12Tube explică (pentru petitconseil):

Pai, Am întrebat și am primit un răspuns ca nu pot rămâne însărcinată! Da nu știu ce sa zic mai aștept Rasp Clare

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Poti ramane insarcinata si cu 2 prezarvative on + pastila de a doua zi