| MIRELA_7451 a întrebat:

Daca am facut test de sarcina in ziua 14 si a iesit negativ... Poate sa fie gresit? Si cind pot sa il mai repet?

4 răspunsuri:
| liviu42 a răspuns:

Testul de sarcina trebuie facut dupa macar 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa macar 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat. Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Testele de sarcina moderne pretind de asemenea ca pot detecta gonadotropina corionica din orice urina, nu mai trebuie sa se foloseasca doar urina de dimineata cum se folosea pentru testele din generatia trecuta. Din cauza ca urina de dimineata e mai concentrata, cantitatea de gonadotropina corionica e mai mare, deci sunt sanse mai mari sa fie detectabila de testele de sarcina care au nevoie de o valoare minima (in functie de firma) pentru a o putea detecta. Evident ca odata cu inaintarea in varsta a sarcinii, cantitatea de gonadotropina din urina este din ce in ce mai mare si poate fi detectata mult mai usor, dar daca esti in perioada limita de detectabilitate e bine sa folosesti urina de dimineata.
In functie de principiul dupa care functioneaza, fiecare test de sarcina are un interval de timp in care trebuie citit pentru ca rezultatul sa fie adevarat. La majoritatea citirea se face intre 5-10 minute, orice modificare dupa 10 minute nefiind relevanta. Gasesti informatia asta ori in prospect, ori pe ambalajul testului de sarcina.

Daca ai dubii referitoare la rezultatul unui test de sarcina, cel mai bine ar fi sa-l repeti peste 2-3 zile. Daca ar fi dupa mine as recomanda ca din start sa se foloseasca 2 teste de sarcina, de firme diferite, pentru a avea un rezultat cat mai aproape de adevar.

Inainte de a face un test de sarcina asigura-te ca recipientul in care colectezi urina este curat, sa nu contina urme de detergent, iar testul de sarcina sa nu fie expirat. Nu este indicat sa cumperi zeci de teste de sarcina, ideal ar fi sa se cumpere numai cate sunt necesare pentru a se pastra in conditiile cele mai bune

| mona a răspuns:

Repeta testul cand vrei tu dar iti recomand sa cumperi unu de la alta firma, nu neaparat mai scump

| chelie91ptm a răspuns:

Nu mai crede in astfel de teste, sunt false, bani dati degeaba

| codyboy a răspuns:

Draga mea. poti face testul de cate ori vrei, dar iti garantez ca tot aceleasi rezultate iti va da. testele de sarcina in general nu prea au esecuri. iti doresc succes!