| sunshine19680925 a întrebat:

De aprox. 2 saptamani am o problema cu iubitul meu. Nu ma mai cauta deloc, nu ma suna, dar nici nu zice ca vrea sa ne despartim. Acum 2 sapt. a fost plecat din localitatea 6 zile cu o problema de sanatate, perioada in care nu m.a sunat deloc [am vorbit de 3 ori fiindca l.am sunat eu] si de cand s.a intors, aceeasi situatie. Nu ma cauta deloc. Si nici nu ne.am mai vazut de cand a plecat. Cand il sun imi raspunde, stam la telefon cu orele, ne povestim absolut tot, vorbeste cu mine exact ca inainte, parca totul merge perfect, cand ii bat apropo ca nu ne.am mai vazut de mult zice ca o sa ne vedem "zilele astea" si cam atat. Alalta ieri l.am sunat din nou [il sun cam o data la doua zile] si i.am lasat din nou de inteles ca vreau sa ne vedem[era 7 seara] si mi-a zis ca e tarziu de acum si sa lasam pe alta data. Mereu zice ca are mult de lucru [este doctor], si e adevarat ca sta foarte mult la serviciu, are zile in care se duce inclusiv sambata [cu asta stiu sigur ca nu ma minte], dar chiar nu isi poate gasi o ora-doua sa se intalneasca si cu mine? Am incercat de mai multe ori sa ii spun ca vreau sa vorbim si sa.l intreb de ce e asa, dar cand vorbesc cu el parca totul e perfect. Pur si simplu nu imi ies cuvintele din gura. Recunosc ca niciodata nu a fost genul care sa stea calare pe telefon [daca ma suna de 2-3 ori pe sapt. era bine], dar nici asa. Suntem impreuna de 6 luni si nu stiu ce sa mai fac. De ce credeti ca se comporta asa? I s.a mai intamplat cuiva treaba asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe variante.
1. Aia e firea lui cu oricine, de fapt ține la tine, dar nu simte nevoia/nu e obișnuit (că tot spuneai că nu a avut o relație de multă vreme) să exteriorizeze. Lucru neplăcut pentru tine, dar poți încerca să îi aduci asta-n vedere și să vezi ce părere are, ce explicație are să-ți dea.
Tu încearcă să fii docilă, oricât de mult te-ar durea asta, până la urmă aveți o relație, așa că ai dreptul la a cere o rezolvare.
2. Are ceva mai dificil la lucru și ar trebui să îl lași să se concentreze, dacă te iubește, sunt sigură că îi e dor și va relua legătura. Oricum nu e dintotdeauna problema.

Ai emoții să îl întrebi, dar și dreptul de a o face, asta cât să nu devii sufocantă.
De fapt, aici e cea mai sensibilă limită: NU FI SUFOCANTĂ! Altfel o să clacheze. Nu pare genul care să accepte asta prea ușor (de fapt nimeni nu acceptă).

Succes cu asta!

3 răspunsuri:
| StefanMV a răspuns:

Nu stiu ce specialitate are ca doctor. Sunt mai multe variante. Se poate sa fie legat de munca si sa nu fi putut ajuta un pacient. In acest caz se poate sa i se para ca nu este destul de dedicat muncii si sa o puna pe primul loc scazand valoarea vietei personale.
O alta varianta ar fi sa se fi plictisit de relatia voastra sau sa isi dea seama ca de fapt nu tine prea mult la tine dar pastreaza relatia pentru ca meseria ii ocupa prea mult timp sa isi caute alta prietena. Inca o varianta ar fi sa isi fi gasit deja o alta partenera conjugala. In aceasta situatie iar sunt mai multe obtiuni. Poate ca ii place sa fie cu mai multe. Asa se simte mai "barbat" as putea spune. Ce barbat nu ar vrea sa fie cu doua femei in acelasi timp. Sau chiar daca nu te iubeste, totusi tine la tine si stie ca tu ti la el destul de mult asa ca nu vrea sa te raneasca si a decis sa se indeparteze putin cate putin de tine ca tu sa incepi sa nu mai ti la el. Aceasta optiune ar merge si in cazul in care s-ar fi plictisit de relatie.

Sfatul meu e sa afli cand este liber si sa ii faci o vizita cu scopul de al pune sa iti explice ce se intampla cu el. Nu il lasa sa schimbe subiectul si cel mai important, sa nu pari "moale" pentru ca isi va da seama ca te poate controla usor. Bafta!

| sunshine19680925 explică (pentru StefanMV):

Multumesc de raspuns! Este doctor veterinar. M.am mai gandit si la faptul ca el nu a mai fost implicat intr-o relatie serioasa de o perioda foarte lunga de timp [vorbesc de ani]. Este obisnuit sa stea singur, sa nu dea nimanui explicatii [unde este, ce face etc.], sa vina cand vrea, sa plece cand vrea, si poate s-a speriat de o relatie serioasa. M.am gandit si la aceasta varinata... dar totusi, tot este ciudat. Il mai las cateva zile fara sa il caut, dupa care voi incerca sa pot o discutie cu el. Multumesc, din nou! happy

| StefanMV a răspuns (pentru sunshine19680925):

Puteai spune de la inceput ca e veterinar... infine. Daca spui ca s-a obisnuit sa nu de-a nimanui explicatii se poate ca lui sa i se para ca il "ti din scurt" si sa se simta ca intr-o cusca care se micsoreaza cu cat sunteti mai apropiati. Altfel spus, simte ca ramane fara aer. Asteapta sa te caute el si incearca sa pari mai distanta ca de obicei. La un moment dat o sa isi dea seama ca te-ai indepartat si o sa te intrebe el de ce. Atunci spune-i ca de fapt el s-a indepartat de tine si tu decat i-ai lasat spatiul personal. Atunci iti va explica situatia fara sa il intrebi. Insa, va trebui sa ai rabdare sa se intample asta. El deja fiind indiferent se poate sa dureze si cateva saptamani sau poate chi va ve-ti despartii la un moment dat relatia voastra nemaiexistand. Asta ar fi o metoda.