| anonim_4396 a întrebat:

Buna, de ce simt o durere foarte mare, aproape insuportabila in timpul sexului? Am facut doar de doua ori iar iubitul meu a spus ca este normal sa doara, insa eu simt ca doare mult mult prea tare si ma gandesc daca ar putea fi o alta cauza

11 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Ceva imi da impresia ca tu esti de fapt el si iti rusine sa intrebi de ce o fi durand-o pe nebuna? Poate ca nu o exciti inainte de partida suficient, poate ca esti salbatic si nu stii cum sa o faci sa se simta si ea ok, poate dimensiunile... Ea are durerile, ea stie mai bine.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil trece cam repede peste preludiu. Sau tu esti prea mica de varsta si inca nu esti dezvoltata. Data viitoare folositi lubrifiant.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O cauza ar putea fi rană pe colul uterin sau chisturi pe ovare, un medic ginecolog ar descoperii cauza după ce te va consulta si i ti va face oi ecografie, iar după i ti va da tratament medicamentos adecvat, ce varsta ai? Multa sanatate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal sa doara atat de rau, dar probabil ca iubitul tau nu-ti face nici un perludiu, netiind cum sa prcedeze si ca atare totul se face pe uscat si fara dilatatia necesara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este normal să doară, este normal să simți plăcere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai facut-o doar de doua ori, poate nu s-au aranjat inca "treburile" pe acolo.
Nici partenerul nu cred ca e cel mai potrivit, daca tot ce simti tu e durere nasoala.

| Floridori a răspuns:

Mi se pare un pic amuzant cum de barbatii stiu mai bine cata durere sau cata placere simte o femeie in timpul primelor acte sexuale laughing

Nu este nimic neobisnuit in a simti durere la inceput.
Musculatura vaginala devine elastica in timp, dar la inceput, nefiind "antrenata", este rigida, lucru ce va face ca la primul act sexual cu penetrare, sa se forteze diametrul lumenului vaginal mult peste capacitatea cu care era obisnuit pana acum si sa se formeze microleziuni la nivelul musculaturii peretilor vaginali. Evident ca va exista durere, atat in timpul primului act, cat si in cazul urmatoarelor catorva.Cate depinde de organism, dar in general, va trebui sa simti din ce in ce mai putina durere cu fiecare act.Acesta ar fi un semn ca microleziunile se vindeca, iar musculatura incepe sa devina elastica. Exista si femei mai norocoase, care nu resimt durerea la fel, dar fiecare organism este diferit.

Doar in cazul in care nu percepi ameliorari, pana in punctul in care sa nu mai simti durere, ar trebui sa te ingrijorezi.De exemplu, daca o mai faceti de inca 10 ori si nu observi ameliorari semnificative in ceea ce priveste durerea in tot acest timp, atunci ar trebui sa consulti un medic ginecolog.

Intre timp, il poti ruga sa fie cat mai atent, sa folositi un lubrifiant si sa te relaxezi si tu.Va ajuta cat de cat in acest proces.

Numai bine!

| Crackman a răspuns:

Mergi la un medic și poate descoperi altceva

| SkateFunk a răspuns:

Nu gandii prea mult, stii vb aia, taci si faci laughing
Vezi doar sa folositi balonoas, ca sa nu scape niste laptic la pasarica;]]

| BoboBobo6717 a răspuns:

Majoritatea de aici spun că nu, eu spun că da. Și încă luni bune. M-am dezvirginat si eu acum câțiva ani și sincer, nu e suficient să faci e câteva ori și gata. Eu am încercat timp de vreo 6 luni in fiecare săptămână și abia intra, să nu mai vorbim de durere. Depinde si6de penisul băiatului, acum normal că ăștia care nu au mai dezvirginat niciodată o fată și care au jucăria mică o să spună că nu e normal să te doară.

| alvostrustietot a răspuns:

Inseamna ca iubitul tau nu stie sa isi faca treaba