| Idkkkkkmaaannnnn a întrebat:

Buna, de curand mi-am inceput viata sexuala si odata cu ea au inceput si ingrijorarile.
Am facut sex neprotejat (nu stiu unde mi-a fost mintea in momentul acela), de doua ori.
Am o foarte mare intrebare si UN FOARTE MARE STRES.
Ziua ovulatiei a fost pe 1 iunie, pe 10 iunie am avut primul contact sexual, pe 14 iunie al doilea.
Normal menstruatia trebuia sa imi vina pe 13 iunie, a intarziat (banuiesc ca din cauza dezvirginarii) si mi-a venit pe 15 iunie.
In adancul meu cred ca nu este vorba de nici o problema, dar tot am o mie de intrebari.
DACA ar fi vorba de o sarcina (chiar este?)
- menstruatia dupa cat timp se opreste, adica nu mai vine, exista o anumita perioada? O luna? 2? 3?

Am o stare de greata de ceva zile dar banuiesc ca este de la gastrita, ma arde stomacul si ma doare (probabil de la stres deoarece ma distruge fiindca am facut o prostie), am nevoie de ajutor, va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sangerarea menstruala a pornit in data de 15 Iunie, reiese ca procesul de eliberare a ovulului din ovar s-a produs in data de 1 sau 2 Iunie.
OVULUL dupa eliberarea sa din OVAR poate sa ramana VIABIL (adica fecundabil) maxim 24 de ore si in cazul in care NU a fost fecundat fiindca NU a existat spermatozoidul necesar, dupa trecerea celor 24 de ore OVUL intra intr-un proces de degenerare rapida si efectiv ''moare'' dupa 3-4 zile de la ovulatie, moment in care se destrama/dezintegreaza resturile de ovul sunt resorbite de tesutul endometrului si efectiv OVULUL dispare din uter.
In acest caz al tau/vostru, ciclul menstrual incepand cu data de 5 Iunie a intrat in faza sa de INFERTILITATE ABSOLUTA, cea in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar daca sperma este ejaculata in vagin in toate zilele cuprinse intre 5 si 14 Iunie, fiindca este 100% IMPOSIBIL ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual sa mai poata exista un OVUL VIABIL in uter.
Fiindca actele sexuale au fost intretinute in mod cert/sigur in perioada de infertilitate absoluta a ciclului menstrual anterior, a fost 100% imposibil sa se formeze sarcina si din acest motiv a si pornit ultima sangerare menstruala in data de 15 Iunie.
Pentru informarea corecta cititi cu atentie urmatoarea explicatie
https://www.tpu.ro/......te-dar-nu/
Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fuguța la doctor el stie

| Violleta2022 a răspuns:

Spermatozoidul traieste in mediul intern 3-4 zile.
Cum tu ai avut ovulatia pe 1 iunie si ai facut sex dupa 10 zile, deja nu mai erai demult in perioada fertila, deci: nici o sansa sa ramai gravida.
In plus, chiar ti-a venit menstruatia, 5 zile mai atrziu, dupa sex.

Starea de greata este de la o mancare mai grea, probabil mai grasa sau posibill nu prea proaspata.
Somacul te doare tocmai din cauza acestei indigestii.

In orice caz, de ce ai facuts ex eprotejat?
Stii ca, o sarcina se rezolva in 10 minute, daca se intampla accidnetul, dar o boala cu tarnsmitere sexuala, preucm HIV, sifilis, HPV, gonoree...te poate nenorocii pe viata?
Crezi ca merita sa-ti risti sanatatea, pentru 2 lei, cat costa un prezervativ?

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că ar fi vorba de o sarcină.
Starea de greață poate fi din altă cauză.

| Sofer a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruația. De ce mai ești speriata?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Citeste ce este menstruatia si te vei lamuri.
Nu, nu vei avea urmasi de aceasta data.

| Deniz23 a răspuns:

Dacă ar fi vorba de o sarcina nu ți ar mai fi venit menstruația. Iar dacă ovulatia ai avut-o pe 1 este diferența de 10 zile și este diferența mare. Asa ca poți sta liniștita. Recomand ca data viitoare sa te protejezi pentru a evita o sarcina nedorita?

| Danyeladany2k21 a răspuns:

Copila.stai parcata.nu ești destul de descuiată la minte sa faci tu sex. dacă nu știi nici macar ce este ăia menstruație.Asteapta să faci macar 18 ani, și încearcă să nu te înmulțești.auzi la ea, când se termină menstruația, in 2 luni smr