| Georgi_Geo_1998 a întrebat:

de obicei nu am ciclul regulat 35-45 zile. Doar ca am avut un contact sexual pe 25 sept ( mai exact o singura penetrare neprotejata, iar partenerul a urinat inainte), si din 9 sept nu mi-a mai venit ciclul. S-a mai intamplat o data sa nu-mi vina 3 luni.
Avand in vedere ca nu am simpome ale sarcinii, grata, rau de dimineata, marirea sau sensibiletatea saniilor; Dar in schimb sunt foarte stresata de acest aspect, am imunitatea scazuta si am luat antibiotice 3 zile saptamana asta pentru o infectie. Totusi s-ar putea sa fiu insarcinata?
P.S: Mi-e prea frica sa fac test de sarcina.
P.P.S: A fost primul contact sexual neprotejat, de obicei sunt foarte sceptica.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate nu se poate nici macar aproxima data ovulatiei deci nici perioada fertila. In aceasta situatie acel sex neprotejat petrecut in a 16 zi a ciclului menstrual ar fi putut fi exact in perioada fertila dar la fel de bine si cu mult inainte de ovulatie deoarece este demonstrat stiintific ca ovulatia se produce indiferent de lungimea ciclului cu fix 14 zile inainte de inceperea menstruatiei. De la inceperea ultimei menstruatii au trecut circa 50 de zile deci ar exista atat posibilitatea sa fie vorba de un ciclu menstrual foarte lung ( fiind plauzibil si asa ceva) sau sa se fi instalat o sarcina. Nu este obligatorie prezenta a nici unui simptom de sarcina deoarece in cazul multor femei nu se produc astfel de simptome.Un raspuns la intrebarea ta care devine pe zi ce trece mai stresanta, poate fi obtinut doar prin efectuarea unui test de sarcina. Nu exista nici un motiv care sa te impiedice sa faci testarea fiindca doar asa vei reusi sa faci sa dispara,(inlaturi/indepartezi) gandul care te streseaza. Multa sanatate.

| Georgi_Geo_1998 explică (pentru corbulalbrosu):

La simptome ma refeream in special la sani, care nu au nicio modificare, desi din puncul meu de vedere ar trebui la orice femeie.
Am zis de testul de sarcina pentru ca, in cazul in care ar fi pozitiv, nu as stii ce sa fac. Imi place sa cred ca nu sunt atat de ghinionista incat sa raman insarcinata dupa o singura penetrare, fara final, fara nimic altceva. :/

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Georgi_Geo_1998):

Modificari la nivelul sanilor apar mult mai tarziu doar in momentul in care este format deja embrionul/fatul, astfel ca unele modificari/dureri de moment nu pot fi considerate ca fiind un un indiciu de o posibila sarcina. In privinta rezultatului obtinut in urma testarii consider ca este mai bine si extrem de util sa stii adevarul din timp pentru a nu te amagesti cu o minciuna chiar si frumoasa dar efemera, de moment.

| sofisis a răspuns (pentru Georgi_Geo_1998):

Si tu ai impresia ca daca nu faci testul, daca ai fi gravida, sarcina ar disparea ca prin minune? Sau cum? Care e motivul matur, rational si logic pentru care nu il faci cat mai repede posibil?
Nu va inteleg, pe bune. Preferati sa amanati niste chestii in situatia in care cu cat stii mai din timp cu atat poti rezolva intr-un fel sau altul problema. E ca si cum ai spune ca tu preferi sa aflii ca ai (Doamne fereste!) vreo boala cand e prea tarziu sa o tratezi sau sa scapi de ea decat cu mult timp inainte cand ai sanse sa te recuperezi.

| neutrino a răspuns:

Este foarte posibil sa fii gravida.

| Emilian65 a răspuns:

Daca va protejati nu mai erai atat de stresata ca esti gravida.

| Georgi_Geo_1998 explică (pentru Emilian65):

Mersi. Dar stiam asta deja. am zis ca a fost primul contact sexual neprotejat. Si in acele circumstante nu imi doream sexul vaginal de aceea m-am oprit dupa prima penetrare.

| Emilian65 a răspuns (pentru Georgi_Geo_1998):

Daca nu-ti doreai sex vaginal, de ce l-ai admis?

| Georgi_Geo_1998 explică (pentru Emilian65):

Circumstantele. Nu mai are rost sa explic. S-a intamplat, accept consecintele.