| Loredana96 a întrebat:

Bună,deci nuştiu ce să fac.Am început să vorbesc cu un băiat din cartier cu mine.Îl cunosc şi eu şi părintii de mic.Problema e că el acum are 22 ani, dar cînd avea 17-20 ani nu era un băiat chiar atît de bun.Era numai în cluburi, venea beat acasă, ba chiar şi droguri a consumat.Nu ştiu ce fel de droguri deocamdată.A aflat numărul meu de telefon, şi mă tot suna, vroia să ies cu el să ne cunoaştem.Eu nu aveam de gînd să mă văd cu el, şi nu mă atrăgea nimic la el.Dar săptămîna trecută am ieşit puţin în oraş. Cînd ies afară văd maşina lui, el mă vede şi vine spre mine.Îmi propune să ne ducem să bem o cafea.Eu îl refuz şi mă duc mai departe.Peste două ore mă întorc acasă.El mă aşteaptă tot în acel loc, doar că cu ciocolată şi trandafiri mulţi.Am stat de vorbă cu el,mi-a spus că da,a fos băiat rău,şi droguri a folosit dar acum doi ani a avut probleme,după care s-a învăţat minte şi deja a făcut schimbări mari în viaţa lui.În fiecare zi dimineaţa mă aşteaptă la scară şi mă duce la şcoală cu maşina,după ore e la poarta şcolii, mă aduce de la şcoală.E bun cu mine, şi are ochi atît de frumoşi.Nuştiu ce mi-a făcut dar mă gîndesc numai la el, abia aştept dimineaţa să îl văd.Cu toate că încă nu a fost nimic între noi,adică doar mă sărută întotdeauna pe obraz şi atît.Dar problema e că părinţii ştiu de el,şi nu îmi permit să fiu cu el, ei spun că nu cred în faptul că lumea se schimbă.Şi că de droguri nimeni nu se lasă, e imposibil...
Voi ce credeţi? Ce e mai bine să fac?
P.S. E mai mare decît mine cu 5 ani.

Răspuns Câştigător
| Abcd1234ef56 a răspuns:

In astfel de cazuri, parintii stiu ca fata lor, care s-a facut mare sub ochii lor, poate s-apuce pe drum gresit. Esti comoara lor si stii bine lucrul asta... de aceea isi doresc sa nu te strice acel tip.
Daca baiatul respectiv te-a cautat de "n" ori, inseamna ca lupta pentru ceva, nu? Tu crezi ca nu putea merge linistit in bar sau in club sa bea? Din ce deduc eu... baiatul are caracter (nu pentru 5 trandafiri si o ciocolata) ci pentru faptul ca problemele cu drogurile iti pot ruina viata daca nu reactionezi la timp. El a facut-o. Din punctul meu de vedere, a reusit sa treaca peste un moment critic in viata si merita toate aprecierile mele! A avut ambitie! Vrea altceva de la viata... Problemele care le-a avut, sunt convins ca l-au maturizat si mai mult.
Eu zic sa stai putin de vorba cu el, in patru ochisori si sa-l intrebi daca intr-adevar isi doreste ceva serios de la tine. Este foarte important sa ai o discutie de acest gen inainte de toate. Nu te grabi sa fortezi lucrurile, insa nici nu-ti bate joc de el! Da-i de inteles ca si tu il placi, altfel se v-a retrage!
Ar fi bine sa mentii secret aceasta relatie o perioada de timp sa vezi cum decurg lucrurile! Eu cred ca v-a functiona, insa voi sunteti cei care luati deciziile! Succes si aveti grija de voi!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Să asculti de părinti, ei au dreptate, nu este o persoană potrivită acest băiat.

| Alexandru0007 a răspuns:

Ce te costa sa vorbesti cu el macar? hm? asculta-l si trage concluziile. poate s-a schimbat si-a invatat lectia.nu il judeca la nesfarsit

| alin334 a răspuns:

Drogat asa cum e se comporta foarte frumos cu tine... Multe fete ar doi sa fie in locul tau, eu zic sa i dai o șansa, părinții o sa înțeleagă iar tu o sa ai ocazia sa vezi daca s a schimbat într-adevăr dupa cum susține, plus ca o fata poate schimba mult un băiat deci si tu ai rolul tau :p

Răspuns utilizator avertizat
| anonimus321 a răspuns:

Nu conteaza varsta, eu cred ca se poate schimba un om si poate ca s-a schimbat si el. Daca era in continuare un om rau nu se tinea atat dupa tine, nu facea aceste gesturi frumoase..Multi spun "are ganduri rele, vrea sa te atraga sa ajungi in patul lui"...insa,eu cred ca un baiat ar putea incerca la inceput dar daca vede ca nu iese nimic si trebuie sa incerce de mai multe ori se lasa, se duce la alta pe care sa o vrajeasca. Eu cred ca are intentii serioase, mai asteapta putin sa vezi cum reactioneaza el, cum este el de fapt. Succes si multa iubire!

| AlexSarariu a răspuns:

Nu ma pricep la relatii laughing Dar pot sa iti spun ce droguri ar fi putut consuma. Cele mai frecvente sunt Weed (Marijuana) care se fumeaza, si Crack (Cocaina) se fumeaza sau trage pe nas. Intr-adevar este greu sa te lasi de droguri!