| AnAiLuI a întrebat:

Dupa ce mi-a trecut ciclu dupa 2 zile, am facut dragoste cu iubitul meu sh cand si-a dat drumul a dat un pic in mine,worried el zice ca nu raman insarcinata ca in urmatoarele 5 zile dupa ciclu nu raman, am intrebat mai multe pers sh mi-au zis la fel. voi ce spuneti?thinking big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metoda calendarului se poate aplica la femeile cu menstruatie regulata, iar calculul se face cu prima zi de menstuatie, nu cu ultima. In general ovulatia incepe cu ziua a 10-a si se incheie undeva in ziua 18. Perioadele de verde sunt foarte scurte, cele mai sigure fiind zilele de dinaintea menstruatiei. Binenteles la fiecare femeie e altfel, nici macar la aceeasi femeie menstruatiile nu sunt la fel de fiecare data. Exista si cicluri anovulatorii. Oricum nu e bine sa risti cu aceasta metoda, mai bine foloseste o metoda mai sigura. Prezervativul e cea mai sigura. Pentru alte metode cere sfatul unui specialist (medic ginecolog sau la cabinetele de planificare familiala)

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul de sarcina e minim in primele 5 zile de la VENIREA menstruatiei, nu de la trecerea ei. Asadar, e gresit ce crede partenerul tau.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu rămâi însărcinată, stai fără stres!

| Farcas a răspuns:

Prietenul tau probabil nu a vrut sa te sperie sau pur si simplu nu e bine informat dar ce ti-a zis ti-a spus gresit.
In primele 5 zile de la venirea menstruatiei exista sansa asta de a nu ramane insarcinata, dar nu e nici asta 100% sigur.Deci mai bine nu si-ar mai da drumul un pic in tine ca si acela,, un pic,, ar putea adunce o sarcina nedorita. Aveti grija pe parcurs.

| sasha a răspuns:

Wow rolling on the floorrolling on the floor sti ce zic eu happy sa nu mai de-a un pic in tine laughing

Răspuns utilizator avertizat
| AnAiLuI explică:

Nu am ramaswinking

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Un test de sarcina dupa 21 de zile ar fi cel mai indicat thinking

| roxpau a răspuns:

Hai sa iti mai zic un lucru spermatozoizi pot trai pana la 7 zile la tine la caldurica deci numai bine pentru a prinde perioada fertila si de a ramane insarcinata pe viitor te sfatuiesc sa folosesti o metoda mai sigura si numai avea incredere in tot ce zice prietenul tau

| deni_6616 a răspuns:

Nu cred ca ramai:*dar fa totusi un test... 1%sunt sanse totusitonguebafta:*ignorai pe cei cu glume stupide

| scarly86 a răspuns:

In principiu asa este, aceasta 'zicala' face parte din asa numita metoda a calendarului de contraceptie care nu i deloc sigura ori precisa.de obicei, perioada de ovulatie, adica cea in care poti ramane insarcinata variaza de la femeie la femeie, in medie este intre a 14 si a 18 zi a unui ciclu de 28zile. dar cunosc persoane ce au ramas insarcinate chiar in perioada 'sigura'. depinde de norocul tau, pe viitor pentru a evita palpitatiile, incercati sa folositi prezervativul tot timpul.

| pufulik a răspuns:

Crede ce spune el. e adevarat.prieteneul meu si-a dat drumul de multe ori in mine si n-am patit nimic.si nu i-au nici pastile.

| radu01 a răspuns:

Cred ca intrebarea este de cel putin 20 de ori pe site happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si-a dat drumu putin in tine laughing

| Angel4ever a răspuns:

Hmmm prietenul ei crede bine... Sansele sunt minime, insa eu m-as baza mai mult pe primele 3 zile de la trecerea menstruatiei. Si primele 3 inaintea acesteia, dar mai sigur dupa!

| oanita a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu dar sotul meu spune ca nu este nimica adica ca nu am ramas insarcinata dar cel mai bine este sa facem un test de sarcina si asa scapam de dubiu poate primim si noi o veste buna o sa devenim mame. pup