| AnneClaudia a întrebat:

Dupa ce mi s-a terminat ciclu,in următoarea seara am făcut sex neprotejat. El spune ca nu a terminat in mine, dar imediat după aceea, am avut câteva crampe ușoare și ma dor sânii îngrozitor! De 2 săptămâni, e posibil sa fiu însărcinată?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In ziua imediat urmatoare de dupa terminarea MENSTRUATIEI, si NU a CICLULUI fiindca acesta se va termina probabil peste vreo 24-26 de zile in functie de lungimea sa, cel putin d.p.d.v. teoretic este in proportie de 97-98% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Se poate doar presupune ca sexul amintit a fost intretinut in cea de-a : 4-a, 5-a, 6-a sau a 7-a zi a CICLULUI, fiindca absolut nimeni NU poate ghici cate zile a tinut de fapt menstruatia, (probabil ca nici Mama Omida n-ar fi in stare de o asemenea ''performanta''), este cu totul IMPOSIBIL ca in acest moment al ciclului menstrual sa se produca atat crampe uterine cat si senzatii de durere a sanilor care sa fie si ''ingrozitoare''. Pentru a fi informata precis, exact dar mai ales corect, trebuie sa stii fiindca iti va fi de folos in viitor, ca SARCINA INSTALATA IN UTER, NICIODATA NU provoaca senzatii sau stari de disconfort ori de durere. Multa sanatate!

| AnneClaudiaa a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult! Dar dacă am un ciclu neregulat, ar putea afecta cu ceva?

| corbulalbrosu a răspuns:

In cele mai multe cazuri, procesul de sangerare menstruala se desfasoara pe o perioada medie de circa 3-5 zile, astfel ca pe baza acestui rationament, ultima zi a menstruatiei ar putea fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe din momentul primei zile de menstruatie. De asemenea avand in vedere si faptul ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula zilele PERIOADEI FERTILE incep de obicei cel mai devreme cam de prin cea de-a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual. Astfel ca pe baza acestei observatii, constatari, se poate aprecia ca in cazul in care actul sexual este intretinut in prima zi dupa terminarea menstruatiei, acesta este intretinut cel mai probabil in cea de-a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual, adica cu circa 3-4 zile inainte de a inceape perioada fertila. Se stie in mod foarte precis ca cele 5-6 zile ale perioadei fertile reprezinta singurele zile in care se poate forma o sarcina. Luand in considerare si faptul ca partenerul sustine ca NU s-a terminat in interiorul vaginului, rezulta concluzia cat se poate de acceptabila, ca intr-o asemenea situatie atat posibilitatea cat mai ales probabilitatea formarii sarcini este de maxim 1-2%, in fapt inseamna ca d.p.d.v. teoretic este apoape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ce are sula cu prefectura. Doar nu-i fi Maica Precista?!

| Teo29 a răspuns:

Important e ca pe viitor sa ai prezervative pe langa tine mereu si sa i le dai sa le si foloseasca. Vezi cu care se simte el mai comod...nu te risca inutil, ca metoda calendarului e foarte riscanta si chiar daca nu ar ejacula in interior, lichidul preseminal te poate lasa gravida... si dupa apar complicatii uriase.

https://www.youtube.com/watch?v=kBDkF2JUllY&t=20s

| Basilievski a răspuns:

Nu

| djrex122 a răspuns:

Oboseala
Greata sau raul de dimineata
Acneea
Balonarea
Schimbarile de dispozitie

Dacă o să le ai și pe astea, chiar ești!

Dar din câte știu e imposibil să fii următoarea zii după menstroație!

| AnneClaudiaa a răspuns:

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!